Tag "Меѓугорје"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Одржана трибина за Меѓугорје

Во Струмица се одржа последната од серијата трибини за богородичните ходочеснички места, на кој присуствуваше и епископот Киро Стојанов, кој ги повика свештениците и верниците и во иднина да организираат

Вести Свет

Во Меѓугорје заврши 34. Младифест

Со света Литургија во недела на 30 јули 2023 година рано изутрина заврши 34. Младифест која ја служеше меѓугорскиот парох фра Ѕвонимир Павичиќ на ридот Крижевац во Меѓугорје.

Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо до учесниците на Фестивалот за млади во Меѓугорје

Папата Фрањо упати порака до учесниците на 34. Меѓународен фестивал за млади во Меѓугорје, кој се одржува од 26 до 30 јули 2023 година. Ја пренесуваме во целост неговата порака.

Вести Свет

Надбискупот Кавали: Меѓугорје „де факто“ е свето место

Апостолскиот визитатор на парохијата Меѓугорје, надбискупот Алдо Кавали, по повод празникот Вознесение на небо на Пресвета Богородица, зборуваше за новиот двоброј на Глас концила за различните аспекти на феноменот Меѓугорје.

Ватикан Вести

Папата изрази жалост поради сообраќајната несреќа во Хрватска

Во недела, 7 август 2022 година, папата Фрањо ја изрази својата длабока болка во врска со тешката сообраќајна несреќа на автопатот А4 кај Брезнички Хум во Хрватска, во која загинаа

Вести Свет

На Младифест се собираат Бројаници за Украина

„Бројаницата е најсилното оружје против злото. Вашата Бројаница ќе биде испратена во Украина, во рацете на оние кои ја чекаат, кои поминуваат низ страв и губат надеж. Бројаницата ќе им

Ватикан Вести

Папата на учесниците на Младифест: Верувајте во Исус и најдете мир

„Поучете се од мене и ќе најдете мир“ од Евангелието по Матеј е мотото на годинашниот 33. меѓународен фестивал на млади во Меѓугорје – Младифест. Папата Фрањо во пораката до

Ватикан Вести

Надбискупот Алдо Кавали е именуван за апостолски визитатор на Меѓугорје

Папата Фрањо го именува актуелниот нунциј во Холандија, 75. годишниот надбискуп Алдо Кавали, за апостолски визитатор со посебна улога на парохијата Меѓугорје.

Вести Свет

Почина монс. Хосер, Апостолски визитатор за парохијата Меѓугорје

Во петок, 13 август 2021 година, на 79 годишна возраст, почина апостолскиот визитатор со посебна улога за парохијата Меѓугорје, монс. Хенрик Хосер, соопшти Варшавско-прашката бискупија.

Вести Свет

Кардинал Пуљиќ служеше света Литургија на Младифест во Меѓугорје

На петтиот ден од 31. Меѓународен молитвен фестивал ма млади во Меѓугорје, на 5 август во вечерните часови свечена света Литургија ја предводеше кардинал Винко Пуљиќ, врхбосански надбискуп.