Tag "Мајка Тереза"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Скопјанката Света Мајка Тереза

Кога се влегува во некоја црква или капела на Мисионерките на Љубовта, не може, а да не се забележи распетието кое се наоѓа над олтарот, покрај кое стои натписот:

Вера Сведоштва

Света Мајка Тереза – светицата од Скопје

Денес, 5 септември е литургискиот споменден на Света Мајка Тереза, основателка на монашката заедница

Вести Духовност

Цитати од Мајка Тереза

На денешен ден, 26 август 1910 година, на тогашната улица „Поп Кочина” број 14, која што се наоѓала на сегашниот плоштад Македонија во Скопје е родена, Гонџа Агнез Бојаџиу –

Вести Македонија

Бискуп Стојанов беше домаќин на поклоници од Ѓаковачко-осиечката надбискупија и Сремската бискупија

Поклониците од Хрватска и Србија ја посетија Спомен куќата на Света Мајка Тереза и нејзиното Светилиште, како и Катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје

Uncategorized

Бискупот Стојанов се сретна со господин Насер Цури

Бискупот Стојанов во Резиденцијата на Водно во Скопје го прими во посета господин Насер Цури, директор на Спомен куќата Мајка Тереза во Скопје. Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја прими делегацијата на наградата Мајка Тереза

Во саботата, 17 декември 2022 година, на својот 86-ти роденден, папата Фрањо прими делегација на наградата Мајка Тереза, „храбра жена која помина низ вистински духовни бури со темнина внатре“, која

Вести Македонија

Во Скопје свечено прославен празникот Света Мајка Тереза

Во понедeлник 5 септември 2022 година, кога Црквата го чествува литургискиот споменден на Света Мајка Тереза во родната парохија на светицата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје се служеше света Литургија,

Ватикан Вести

Обожавање и молитва во срцето на Европа

По молитвата Ангел Господов, Светиот Отец молеше за авганистанскиот народ и за населението во Соединетите држави погодено од ураганот.

Вера Духовност

Пет молитви на света Мајка Тереза за секој ден

И покрај тоа што молитвата со сопствени зборови, од срце, му е најмила на Бог, од светците секогаш можеме да научиме како треба да молиме. Во тоа нека ни помогнат

Вести Македонија

Скопје: Денови на Света Мајка Тереза

На 2 септември 2020 година во Скопската парохија „Пресвето Срце Исусово“ во рамките на „Денови на Света Мајка Тереза“, со благослов на Скопскиот бискуп и епарх Струмичко-скопски, монс. д-р Киро