Tag "Лазар"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да го оттргнеме каменот од гробовите на нашите проблеми и да се вратиме во живот

Осврнувајќи се на настанот од Евангелието на неделната Литургија, за воскресението на Лазар, папата Фрањо ги поттикна верниците никогаш да не престанат да се надеваат. Болестите, разочарувањата, предавствата и неуспесите

Ватикан Вести

Папата на италијанскиот Евхаристиски конгрес: Лебот мора да се дели на трпезата на светот

Папата Фрањо служеше света Литургија во Матера, на југот на Италија, по повод завршувањето на 27. Национален Евхаристиски конгрес. Евхаристиската Црква мора да се состои од жени и мажи „кои

Вера Духовност

Слово за Лазарова сабота

Во денешното евангелие, Исус ја завршува молитвата со повик и заповед: „Лазаре, излези надвор.“ И денес ни зборува на нас: Излезете од гробовите на вашите гревови, излезете од темнината на

Ватикан Вести

Папата: Животот кој Бог ни го дава нè прави сочувствителни кон другите

На Петтата недела на Великиот пост, во оваа кризно време на пандемија на коронавирус, папата Фрањо пред молитвата Ангел Господ од библиотеката во Апостолската палата, го толкуваше Евангелието кое зборува

Вера Духовност

Лазарова сабота – смртта како сведоштво на животот

Во човечкиот живот постои тема за која луѓето не сакаат да зборуваат, а никој не може да ја избегне. Тоа е темата за смртта.

Вера Духовност

Лазарова сабота: Не бесмртност, туку воскресение

Пред да влеземе во исчекувањето на Великата Седмица, денес Литургијата не води до последната фаза од патот на Велигденскиот пост… последната пауза е кај еден гроб, таму каде што се

Ватикан

Папата: Занемарувањето на сиромашните е презирање на Бог

Занемарувањето на сиромашните е омаловжување на Бог, ова беше мислата водилка на Генералната аудиенција на 18 мај 2016 година на која Светиот Отец ја коментираше параболата за Лазар и богатиот,