Tag "Конгрегација за Источни Цркви"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Апел на кардинал Сандри за мир во Украина

За време на аудиенцијата кај папата Фрањо учесниците на Генералното собрание на Конгрегацијата за Источните цркви, преку поздравот на кардиналот Леонардо Сандри, заедно со осум патријарси и високи архиепископи на

Ватикан Вести

Папата: Посланието на Црквата бара слушање на богатството на различните традиции

Примајќи ги во аудиенција учесниците на пленарната седница на Конгрегацијата за Источни Цркви, во петок 18 февруари 2022 година, Светиот Отец повика на отвореност кон богатствата на различните традиции, чувајќи

Ватикан Вести

Папата донираше парични средства на Црквата во Сирија

Продолжува патувањето на префектот на Конгрегацијата за Источни Цркви во Сирија кое започна на 25 октомври, а ќе заврши на 3 ноември. Кардинал Сандри во текот на посетата на таа

Ватикан Вести

Кардинал Тагле именуван за член на Конгрегацијата за Источни цркви

Папата Фрањо го именува кардинал Луис Антонио Тагле за член на Конгрегацијата на Источните цркви, обајвено е од Ватикан во среда 9 јуни 2021 година.

Ватикан Вести

Именуван нов секретар на Конгрегацијата за Источни Цркви

Папата Фрањо именува нов секртар на Конгрегацијата за Источни Цркви. Станува збор за монсињор Ѓорѓио Деметрио Галаро, кој до сега беше на чело на сицилијанската епархија Пијана дегли Албанеси.

Вести Свет

Кардинал Сандри во посета на Романија

Префектот на Конгрегацијата за Источни цркви, кардинал Леонардо Сандри од 28 септември до 1 октомври

Вести Свет

Охрабрување и благослов од Папата за бегалците

Кардинал Леонардо Сандри префект на Конгрегацијата за Источни цркви на 17 октомври 2016 година се врати од Јордан

Македонија

Свечено прославен празникот Воскресение Христово во Катедралната црква во Струмица

Веста за Воскресението Христово на полноќ во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ ја објавија архиепископот Цирил Васил СЈ, Секретар  на Конгрегацијата за Источни цркви и епископот Киро Стојанов.

Македонија

Бискупот Стојанов го прими Секретарот на Конгрегацијата за Источни Цркви архиепископот Васил

Во Скопје на 30 април 2016 година, Скопскиот бискуп и Апостолскиот егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов го прими секретарот на Конгрегацијата за Источни Цркви