Tag "клима"

Врати се на почетна
Вести Свет

Кардиналот Холерих пишува до лидерите на ЕУ за климатската криза: „На границата сме“

Во пресрет на претстојниот собир COP26 претседателот на COMECE кардинал Жан-Клод Холерих, ја повикува европската заедница да ја преземе водечката улога на меѓународно ниво за да даде храбар одговор на

Ватикан Вести

Папата по повод конференцијата КОП26: Потребно е брзо делување

По повод Конференцијата за климата КОП26 папата Фрањо испрати до британската радиотелевизија BBC аудио-видео порака во која ја истакнува надежта за обновена глобална солидарност со цел донесување на радикални одлуки

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: КОП26 мора да ја потврди важноста за мултулатерализам и акција

Државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин како ватикански делегат на 26 Конференција за климатски промени на Обединетите нации, КОП26 за Ватикан њуз објасни што Светиот Престол очекува од ова конференција која

Ватикан Вести

Папата до пратениците: За заштита на планетата итно се потребни мудри и праведни закони

Папата Фрањо се обрати до учесници на меѓупарламентарниот состанок во пресрет на Конференцијата за климатските промени Сор26, на 9 октомври. Состанокот е одржан во соработка со италијанскиот парламент и Меѓунарламенталната

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Еколошката криза бара одговорност, конкретност и стручност

Папата Фрањо отвори нов циклус студии на Папскиот Латерански универзитет во Рим, посветен на еколошките прашања, во соработка со Цариградската патријаршија и УНЕСКО. Во својот говор Светиот Отец истакна дека

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги собра стручњаците, и верските лидери во пресрет на конференцијата за климатските промени

Папата Фрањо собра во Ватикан научници, стручњаци и верски лидери на средба за Верата и науката во текот на која од аспект на конференцијата за климатските промени треба да се

Ватикан Вести

Папата до младите учесници на Youth 4 Climate: Вие не сте само иднината, туку и сегашност

Папата Фрањо упати порака до младите кои се собрани во Милано на подготвителен семинар за конференцијата Коп26 која ќе се одржи во Глазгов на крајот на октовмри.

Вести Свет

Шкотските бискупи најавија патување на Папата во Глазгов

Портпарол на шкотската бискупска конференција најави учество на папата Фрањо на ОН конференцијата за климата COP26, која ќе се одржи во Глазгов од 1 до 26 ноември 2021 godina.

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими американскиот комесар за клима

Во саботата на 15 мај  папата Фрањо го прими американскиот комесар за клима Џон Кери.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Немаме друг избор освен заедничка соработка

Државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин, испрати видео порака по повод Самитот за прилагодување на климата (CAS), во која ги поттикна учесниците да користат технологија која има за