Tag "климатски промени"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да мислиме на младите, пред да биде предоцна

Во пресрет на затворањето на конференцијата за клима во Египет, папата Фрањо преку порака на Твитер апелира да не се откажуваме од грижата за Земјата која е полна со рани

Ватикан Вести

Светиот Престол објави официјално соопштение за Конференцијата COP26

Светиот Престол објави официјално соопштение за учеството на Конференцијата за климатските промени во шкотскиот град Глазгов. На чело на делегацијата на Светиот Престол е државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин.

Ватикан Вести

Папата до учесниците на COP26: Младите ќе ја наследат планетата каква што ќе одлучиме да ја оставиме

Папата Фрањо упати порака до присутните на Конференцијата за климатски промени, COP26, во Глазгов, која ја прочита делегатот на Светиот Престол, државниот секретар кардинал Пиетро Паролин.

Ватикан Вести

Христијанските поглавари ги повикуваат верниците да го слушнат плачот на Земјата

Во пресрет на конференција на Обединетите нации (ОН) за климатски промени, тројцата големи христијански поглавари упатија заеднички апел до верниците за „да го слушнат плачот на Земјата“ и да преземат

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими американскиот комесар за клима

Во саботата на 15 мај  папата Фрањо го прими американскиот комесар за клима Џон Кери.

Ватикан Вести

Папата до конференцијата во Бон: Животната средина е важна за сите

Заштитата на животната средина е предизвик за сите – истакнува папата Фрањо во својата порака

Вести Свет

Папата има важна улога во заштитата на животната средина

Папата Фрањо има важна улога во заштитата на животната средина – рече во разговор

Ватикан

(Видео) Проекција на ѕидот на базиликата Свети Петар

Проектот наречен „Fiat Lux“ поставен е во соработка со Групата на Светската банка и неколку невладини и хуманитарни организации со цел да се раскаже „визуелна приказна

Ватикан

Папата даде интервју за француски неделник

Климатските промени, можност за постоење на живот на други планети, меѓународни кризи, сиромаштво и прогони на христијаните – се некои од темите на кои папа Фрањо

Ватикан

Да се води сметка за вистинското добро на човечкото битие

Постојано треба да се имаат во вид принципите за праведна е целосна екологија, која води сметка за вистинското добро на човечкото битие – порача папата Фрањо во пораката во учесниците