Tag "кардинали"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до новите кардинали: Работете за повеќе „симфониска и синодална црква“

На плоштадот Свeти Петар во Ватикан, на 30 септември 2023 година, папата Фрањо ја предводеше светата Литургија по повод редовниот конзистоирум на кој именуваше 21 нов кардинал, од кои 18

Ватикан Вести

Изменета структурата на Кардиналскиот колегиум

Со новите кардинали, Кардиналскиот колегиум ќе брои 137 прелати кои имаат право на глас на следната конклава, од кои три четвртини ги избра папата Фрањо. Ова е за 17 кардинали

Ватикан Вести

Папата го најави конзисториумот за именување на 21 нов кардинал

По молитвата Ангел Господов, во недела, на 9 јули 2023 година, Папата го најави конзисториумот на кој ќе креира нови кардинали. Светиот Отец ги прочита нивните имиња, меѓу кои се

Ватикан Вести

Папата до членовите на Курија: Да бидеме внимателни, демонот секогаш се враќа

Папата Фрањо во својот говор пред Римската курија по повод Божиќното честитање зборуваше за вниманието што треба да се посвети на „пристојните демони“ кои можат да ги заведат оние што

Ватикан Вести

Папата Фрањо и новите кардинали го посетија Бенедикт XVI

На кратката средба во ватиканскиот манастир Mater Ecclesiae, папата Фрањо му ги претстави новите кардинали на почесниот папа Бенедикт XVI, кој се помоли со нив и ги благослови.

Ватикан Вести

Папата Фрањо најави конзисториум за именување на нови кардинали

Папата најави конзисториум за именување нови кардинали; меѓу нив се тројца раководители на куријалните дикастерии. Шеснаесет од нив имаат право на избор зат Папа. Најмладиот со 48 години е монс.

Ватикан Вести

Отец Канталамеса нема да биде епископ

Отец Раниеро Канталамеса, кој го именува папата Фрањо за кардинал нема да биде хиротонисан за епископ. Двајцата други кардинали, кои не се епископи, отец Мауро Гамбети и Енрико Ферочи, ќе

Вести Свет

Новите кардинали од Азија нема да допатуваат на конзисториумот

Поради пандемијата со коронавирусот филипинскиот надбискуп Хозе Ф. Адвинкула и Апостолски викар за Брунеј Корнелиус Сим нема да учествуваат на конзисториумот во Ватикан закажан за 28 ноември, на кој папата

Ватикан Вести

Папата Фрањо и новите кардинали го посетија Бенедикт XVI

Новите кардинали и папата Фрањо по завршувањето на конзисториумот го посетија почесниот папа Бенедикт XVI

Ватикан Вести

Папата ќе се сретне со претседателите на сите Епископски конференции

На крајот од работната сесија на Кардиналскиот совет (C9) Канцеларијата за печат на Светиот Престол најави состанок на папата Фрањо со претседателите на Епископските конференции од целиот свет Папата Фрањо