Tag "жртви"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Паролин го пренесе сочуството на папата Фрањо до семејствата на жртвите во Германија

Папскиот државен секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин ја пренесе пораката на Папата Фрањо во која тој изразува искрено и длабоко сочуство до семејствата жртви во нападот го германскиот

Вести Свет

Молитва за жртвите од урнатиот мост во Џенова

По уривањето на мостот на автопатот со четири ленти во Џенова,

Ватикан Вести

Папата: Да се молиме за жртвите на мафија

Да се молиме за сите жртвите на мафија, да се молиме за сила за да одиме понатаму

Ватикан

Папата се сретна со жртвите од нападот во Ница

Папата Фрањо на 24 септември 2016 година ги прими членовите на семејствата на жртвите од нападот во Ница. Изразувајќи им го уште еднаш своето сочувство, вети дека и понатаму ќе

Ватикан

Папата: Крвопролевањето во Дака е дело против Бог

Папата го изрази своето жалење заради крвопролевањата кои се случија на 1 јули во Дака, Бангладеш. Во пораката која ја потпиша неговиот државен секретар кардинал Пиетро Паролин,

Ватикан

Објавени статусите на Комисијата за заштита на децата

На 8 мај 2015 година беа објавени и одобрени статусите ‘ad experimentum’ од Комисијата за заштита на децата, кои за цел имаат да ја промовираат одговорноста на локалните

Ватикан

Каритас во Непал по земјотресот: Населението е слабо згрижено

Најмалку два милиони луѓе има потреба од помош по силниот земјотрес кој на 25 април го погоди Непал. Во неделата во пладневниот говор папата Фрањо ги повика сите луѓе на

Свет

Апел на христијанските Цркви во Алепо: Запрете го страдањето и насилството

Запрете го страдањето и насилството – тоа е апелот на Своетот на христијанските поглавари од Алепо, кои од меѓународната заедница бараат во сирискиот град да се стави крај на човечката