Tag "Ербил"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Ирак секогаш ќе остане во мене, во моето срце

Светиот Отец ја искористи најбројната средба и последниот јавен настан за да се збогува и да се заблагодари.

Ватикан Вести

Папата во Ербил: На сите ни треба Божјата моќ и мудрост

Да се ослободиме од искушението за одмазда, преку силата која доаѓа од Исус. Ова го рече папата Фрањо на светата Литургија на стадионот Франко Харири во Ербил во недела 7

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Ербил

Во недела наутро, на 7 март 2021 година, на третиот ден од неговата апостолска посета на Ирак, папата Фрањо пристигна на северот на земјата.

Вести Свет

Млад брачен пар ќе ја води првата католичка болница во Ирак

Халдејскиот надбискуп, Башар Вард, го покани младиот брачен пар Савен Огана и Бан Исаки,

Вести Свет

Христијаните во Ирак сакaат да останат и да живеат со другите

Христијаните во Ирак сакаaт да останат и да живеат со другите во Ирак. Тие се молат за мир во цел свет и цврсто веруваат во нов живот во Ирак, изјави

Свет

Ракоположени три нови свештеници во бегалски камп во Ербил

Две години по протерувањето на илјадници христијански семејства од Каракош, градво долината Ниневија во северен Ирак, тројца млади, од тој град беа ракоположен за свештеници во бегалскиот камп во Ербил

Свет

Ракоположени за ѓакони во бегалски камп

Откако семинаријата во Карадош е затворена поради жестокитe напади на самонаречената Исламска држава во 2014 година, четири богослови