Tag "дијалог"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Ерусалим има универзална духовна вредност

Папата Фрањо ја поздрави делегацијата на групата за меѓурелигиски дијалог меѓу Светиот Престол и Палестина и потсети на универзалната вредност на Ерусалим за трите главни монотеистички религии

Ватикан Вести

Папата: Потребно е екуменска определба за мир во Африка

Примајќи ги во аудиенција претставниците на организацијата на африканските слободни Цркви, во петок 22 јуни 2018 година, папата Фрањо истакна дека африканските народи поседуваат

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за Никарагва

Папата Фрањо по молитвата Ангел Господов повика на мир во Никарагва.

Ватикан Вести

Папата ги поттикна новите амбасадори да го негуваат дијалогот

Негувајте го дијалогот и соработката во општеството кое станува сѐ повеќе глобализирано – рече папата Фрањо на новите нерезидентни амбасадори при Светиот Престол, кои ги прими на 14 декември 2017

Ватикан Вести

Папата во аудиенција ја прими палестинската делегација

Утрото пред Генералната аудиенција, на 6 декември 2017 година, папата Фрањо

Ватикан Вести

Католиците и Евреите минуваат низ плодоно време на дијалог

Католиците и Евреите на својот заеднички пат поминуваат низ плодоносно време на дијалог

Вести Свет

Кардинал Паролин: Неопходен е дијалог меѓу Запад и Русија

„Вниманието на Светиот Престол кон европскиот исток не е од денес, тоа е со стар датум и во

Вера Семејство

Семејството е иднината на човештвото

Што можеме да очекуваме за семејството? Во нашето време постои голема потреба за семејство што значи ние се уште очекуваме многу од него. Како и да е, се поставува прашањето

Вера Семејство

Воведно предавање на монс. д-р Киро Стојанов на панел дискусијата за семејството

„Семејството – извор и простор за градење и чување на достоинството на човекот и место за раст во верата“