Tag "Газа"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Нека запре секоја акција што може да ја поттикне спиралата на насилство на Блискиот Исток

По пладневната молитва Царице небесна, во недела 14 април 2024 година, папата Фрањо ја изрази својата тага и загриженост поради нападот на Иран врз Израел и повика да се запре

Ватикан Вести

Папата: Сите да кажеме доста е! Запрете ја војната на Блискиот Исток

По молитвата Ангел Господов во недела 3 март 2024 година, папата Фрањо ги спомна страдањата на луѓето во Палестина и Израел, кои секојдневно ги носи во срцето. Тој го охрабри

Ватикан Вести

Сирија, Газа, Украина, пустина на мртви

Обраќајќи им се на верниците по молитвата Ангел Господов, папата Фрањо го спомена свети Стефан, првиот христијански маченик и на негово застапништво ги довери од војна измачените народи. Потоа ја

Ватикан Вести

Папата: Невооружени цивили се убиени со снајпер во Газа

Еден ден по пукањето од страна на израелската армија во парохијата „Свето Семејство“ во градот Газа, папата Фрањо повторно се помоли за мир во таа земја која страда и ги

Ватикан Вести

Папата: Да молиме да продолжи примирјето во Газа!

Папата Фрањо во среда, 29 ноември 2023 година, после катехезата во салата Павле VI. упати апел за продолжувањето на примирјето меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа, велејќи дека војната

Ватикан Вести

Папата телефонски разговарал со иранскиот претседател Раиси

Папата Фрањо во недела попладне разговарал со ирнаскиот претседател Раиси, потврди директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол

Ватикан Вести

Папата повика на прекин на огнот во Газа: Се убива иднината на децата

По молитвата Ангел Господов, Папата упати апел за мир поради сериозната ситуација во Израел и Палестина. Нека се направи сѐ за да се избегне ширење на конфликтот, беше неговото барање,

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер разговараше телефонски со иранскиот министер за надворешни работи

Ватиканскиот секретар за односи со држави и меѓународни организации, надбискупот Пол Ричард Галагер, телефонски разговараше со министерот за надворешни работи на Иран за да се избегне понатамошна ескалација на Блискиот

Ватикан Вести

Папата: Дијалогот гради мир, а не војна и тероризам

На Генералната аудиенција во среда, Папата се помоли за жртвите од војната меѓу Израел и Палестина и побара итно ослободување на заложниците: „Право на оние кои се нападнати е да

Вести Свет

Кардинал Пизабала: Се плашам од многу долга војна, треба да работиме на примирје

Ерусалимскиот латински патријарх кардинал Пизабала, кој вчера се врати во Израел, изрази тага и вознемиреност поради настаните на Блискиот Исток и даде смирувачки вести за состојбата на христијаните во Газа.