Tag "вера"

Врати се на почетна
Ватикан

Раѓањето на свети Иван Крстител

Црквата во литургиската година исклучително слави само три родендени: на Исус Христос, на Пресвета Богородица и на Иван Крстител, најголемиот меѓу луѓето, како што Исус го нарекуваше.

Ватикан

Папата: Смртта е премин од еден во друг живот

Верата е најубавото наследство кое можеме да го оставиме на другите – рече Светиот Отец во проповедта на светата Литургија на 4 февруари која ја служеше

Ватикан

Папата: Покрај науката на верата да се зачува и моралот

Милосрдието е заглавен камен кој го подржува животот на Црквата. Првата вистина за Црквате е љубовта Христова – рече папата Фрањо во говорот упатен до учесниците на пленарното

Ватикан

Верата е дар кој го менува животот, не може да се купи

Каква е мојата вера во Исус Христос? Тоа е централното прашање во проповедта на Папата на светата Литургија на 15 јануари во домот Света Марта.

Ватикан

Папата: Верата секогаш победува

Верата секогаш победува затоа што дури и поразите ги претвора во победа. Но, тоа не е нешто „магично“ туку се работи за личен однос со Бог,

Ватикан

На празникот Крштение Господово Папата крсти 26 деца

Папата Фрањо на 10 јануари на празникот Крштение Господово крсти 26 деца за време на светата Литургија во Сикстинската капела. Ги потсети родителите дека верата е најскапоценото наследство кое може

Македонија Сведоштва

Бад Спенсер: Имам потреба за вера повеќе од било кога

Познатиот италијански актер и херој од играните серии Бад Спенсер во разговор за германскиот весник „Ди Велт (Свет)“ со читателите ги споеделил своите размислувања за животот, смртта и сѐ поголемата

Ватикан

Епископска Синода: Претставени извештаите на 13 јазични групи

По говорот на Папата во кој повика на молитва за мир на Блискиот Исток, работата во синодалната сала продолжи со претставување на извештаите од 13 мали работни групи за првиот

Свет

Католиците од Тибет без свештеник ја зачувале својата вера

Во сиромашните делови во срцето на Тибет католиците со децении ја живеат својата вера, оддалечени од големите комуникациски патишта, пристапни само со одење пеш.

духовнитекстови Свет

Свети пророк Илија

Свети Илија живеел во IX век пред Христос, во време кое било особено тешко и оптеретено со многу неволји низ кои минувал неговиот народ.