Tag "Велс"

Врати се на почетна
Вести Свет

Велика Британија: Со Деветница против евтаназијата

Епископите од Англија и Велс ги повикаа верниците на деветдневна молитва по застапништво на свети Иван Павле II за да се отфрли предлог законот со кој се ублажува забраната за

Вести Свет

Апел на бискупите во Англија, Велс и Шкотска до британската влада

Бискупите на Англија, Велс и Шкотска ја повикаа британската влада да се откаже од нуклеарниот арсенал и да го поддржи Договорот за забрана на нуклеарно оружје, кој стапува на сила

Вести Свет

Евхаристиски конгрес во Ливерпул

Телото Христово на улиците на Ливерпул.

Ватикан Вести

Папата упати телеграма по повод смрта на кардинал О’Конор

По повод веста за смртта на кардинал Кормак Марфи О’Конор, кој почина на 1 септември 2017 година

Ватикан Вести

Папата до младите: Бидете сведоци на Христовата љубов

Да бидат сведоци на Христовата љубов, поттикна Светиот Отец скоро 10 илјади млади

Свет

Папата го благослови „Денот на животот“ во Велика Британија

Папата Фрањо го испраќа својот благослов и молитви до учесниците на „Денот на животот“, кој Католичката црква во Англија и Велс го одбележа на 19 јуни.

Uncategorized Свет

Апел на епископите од Велс за насилството во Светата Земја

Монсињор Деклан Ланг, претседател на Комисијата за меѓународни работи на Eпископската конференција на Велика Британија и Велс, упати апел до палестинските и еврејски лидери

Ватикан

Папата упати порака со подршка за Црквата во Англија и Велс

Папата Фрањо упати порака со честитки и подршка за Црквата во Англија и Велс по повод Денот за животот, чија цел е да се моли за заштитата на човечкиот живот