Tag "Велигден"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Епископот Стојанов на вториот ден од Христовото воскресение служеше во парохијата „Свeти Пророк Илија“ во Радово

На Вториот ден од Христовото воскресение Н.В.П. монс. Стојанов служеше во Радово во сослужение со парохот и декан, протоереј ставрофор о. д-р Зоран Стојанов, парохиските викари о. Трајче Ташев и

Вести Свет

Велигден прославен на Христовиот гроб во Ерусалим

Ерусалимскиот латински патријарх Пјербатиста Пицабала го предводеше Пасхалното бдение во базиликата Светиот Гроб во Ерусалим на 16 април 2022 година.

Вести Македонија

Честитка по повод Велигден од Богопосветените лица

На 13 април 2022 година Богопосветените лица од градот Скопје го посетија Н.В.П монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх, честитајќи му го големиот христијански празник

Вести Македонија

На Велигден епископот Стојанов служеше во Струмичката катедрала

На празникот Воскрсение Христово – Велигден, во недела 2 мај 2021 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх служеше света архиерејска Литургија во Катедралната

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја предводеше воскресната света Литургија во базиликата Свети Петар

Светиот Отец ја предводеше светата Литургија на празникот Воскресение Господово 4 април во ватиканската базилика Свети Петар.

Вести Македонија

Најава: Бискупот Стојанов ќе служи Воскресна света Литургија во скопската катедрала

Во сабота 3 април 2021 година со почеток во 19,00 часот, бискупот Стојанов ќе служи Воскресна света Литургија во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје.

Ватикан Вести

Богослужби со папата Фрањо за време на Страсната недела

Прес-центарот на Ватикан го објави распоредот со богослужбите на папата Фрањо од Цветници до понеделник по Воскресението Христово, со ограничен број заради пандемијата Ковид – 19. Со Литургијата за Господовата

Ватикан Вести

Велигден во Ватикан повторно со ограничувања заради пандемијата

Канцеларијата за печат на Светиот Престол на 23 март ја објави програмата за велигденските славења во Ватикан со ограничувањата кои ги налагаат епидемиолошките мерки во борбата против пандемијата со коронавирусот.

Вести Свет

Предложено католиците и православните христијани заедно да го слават Велигден?

Покрената е иницијатива сите христијани да го слават Велигден на ист датум од 2025 година

Ватикан Вести

Папата на благословот Урби ет Орби: Не на егоизмот и поделбите, ова е време на солидарност

Рамнодушноста, себичноста, поделбата, заборавањето не се зборови за ова време. Би сакале да ги отфрлиме за сите времиња! Тие преовладуваат кога во нас победува стравот и смртта, односно кога не