Tag "Вартоломеј"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Христијаните заедно да се залагаат за праведен и стабилен мир во Украина

Примајќи ја делегацијата на Цариградската Вселенска Патријаршија во аудиенцијата, папата Фрањо одржа говор во кој го изрази своето верување дека христијаните ќе растат во меѓусебно заедништво и ќе му помогнат

Ватикан Вести

Патријархот Ватроломеј и папата Фрањо се посветени за заеднички датум за празникот Воскресение Христово

Вселенскиот православен патријарх Вартоломеј I зборуваше за заедничката цел со папата Фрањо, која треба да се постигне 17 века по Соборот во Никеја во 325 година. Во врска со војната

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Религиите се повикани да го разоружаат човечкото срце

Папата Фрањо во четврток 7 октомври 2021 година присуствуваше на свеченото затворање на дводневната Меѓународна средба организирана од заедницата Свети Егидиј. „Ние сме повикани, како претставници на религиите, да не

Ватикан Вести

Религиите и образованието за свет на универзално братство

Обраќајќи им се на учесниците, папата Фрањо во Ватикан го отвори состанокот „Религиите и образованието: Кон глобален образовен пакт“. „За нас“, рече Папата, „важна е целата формација, која не е

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги собра стручњаците, и верските лидери во пресрет на конференцијата за климатските промени

Папата Фрањо собра во Ватикан научници, стручњаци и верски лидери на средба за Верата и науката во текот на која од аспект на конференцијата за климатските промени треба да се

Ватикан Вести

Папата ќе учествува на Молитвенaта средба за мир во Римскиот Колосеум

Директорот на Ватиканскиот прес центар, Матео Бруни, потврди дека Светиот Отец ќе учествува на свеченото затворање на Молитвената средба за мир, организирана од Заедницата Свети Егидиј, во четврток, 7 октомври

Ватикан Вести

Христијанските поглавари ги повикуваат верниците да го слушнат плачот на Земјата

Во пресрет на конференција на Обединетите нации (ОН) за климатски промени, тројцата големи христијански поглавари упатија заеднички апел до верниците за „да го слушнат плачот на Земјата“ и да преземат

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Посетата на гробовите на светите Петар и Павле нека ја зајакне верата на поклониците

На празникот на светите Петар и Павле во Рим, традиционално во посета доаѓаат претставници на Цариградскиот екуменски патријархат. Оваа година тоа не беше можно заради пандемијата, напомена папата Фрањо по

Вести Свет

Православните Цркви во целиот свет ги повикуваат верниците на молитва и придружување на препораките

Светиот Синод на Вселенската патријаршија со кој претседава поглаварот по чест на светското православие Вартоломеј I од своето заседавање во Фанар упати соопштение во кое покрај сериозноста на ситуацијата повикува

Вера Колумни Проповеди

Денешните наследници на Андреј и Петар повикуваат: Да бидеме едно

Денес славејќи го првоповиканиот апостол Андреј, не можеме, а да не го поврземе со неговиот брат Петар. Андреј и Петар, рибари од Витсаида, браќа кои го следат Христос, двајцата умрени