Tag "вакцина"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до новите амбасадори: Вакцината треба да се обезбеди за сите; тоа е прашање на праведност

Примајќи ги акредитивните писма на новите амбасадори во Светиот Престол од Молдавија, Киргистан, Намибија, Лесото, Лумсембург, Чад и Гвинеја-Бисао, папата Фрањо се осврна на пандемијата поттикнувајќи ја меѓународната заедница да

Ватикан Вести

Светиот Престол: Вакцината треба да биде достапна за сите

Во неколку излагања од нив на 47 заседавање на Советот на Обединетите нации, Постојаната мисија на Светиот Престол при Обединетите нации во Женева истакна ја истакна праведната распределба на вакцината

Ватикан Вести

Вакцината мора да биде достапна до секој и насекаде

Во заеднички апел објавен на 2 јули Светиот Престол, Светскиот лекарски сојуз и Германската сојузна лекарска комора побараа достапност на вакцините во целиот свет и борба против лажните информации.

Ватикан Вести

Папата: Вирусот на индивидуализмот нѐ прави рамнодушни за страдањето на другите

Со духот на праведноста и заедништвото можеме да ги победеме нашите индивидуалности и да го промовираме општото добро – истакна папата Фрањо во видео пораката по повод иницијативата „Vax Live

Ватикан Вести

Папата: Дистрибуцијата на вакцината мора да биде праведна

„Пред сѐ сакам да ги споменам бројните жртви и милиони луѓе кои страдаат од Ковида-19. Се молам за нив и за членовите на нивните семејства. Пандемијата не направи разлика и

Ватикан

На неговиот именден Светиот Отец ги посети сиромашните на кои им обезбеди вакцина

Папата Фрањо (Хорхе Марио Бергољо) во петок 23 април на празникот Свети Ѓорги, кога го слави својот именден, во Салата Свети Павле VI се сретна со сиромашни и бездомници од

Вести Свет

Патријархот Вартоломеј прими вакцина против коронавирусот

Патријархот Вартоломеј I. при неговото вакцинирање во клиника во Истанбул уште еднаш повика на вакцинација

Ватикан Вести

Папата Фрањо и почесниот папа Бенедикт XVI се вакцинираа против коронавирусот

Папата Фрањо и почесниот папа Бенедикт XVI ја примија вакцината против коронавирусот, објави во четврток 14 јануари директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол, Матео Бруни.

Ватикан Вести

И почесниот папа Бенедикт XV ќе се вакцинира

Личниот секретар на почесниот папа Бенедикт XVI, надбискупот Георг Генсвајн, на 12 јануари изјави дека почесниот папа Бенедикт XVI, како и сите што престојуваат во манастирот Mater Ecclesia, ќе се

Ватикан Вести

Во јануари во Ватикан започнува вакцинацијата против коронавирусот

Доктор Арканџели објасни дека Ватикан се одлучил за вакцината Фајзер затоа што во моментов е во процес на добивање одобрение од американските и европските здравствени власти.