Tag "Босна и Херцеговина"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов ја предводеше светата Литургија во Зеница

Во недела, 19 март 2023 година, парохијата Свети Јосиф во Зеница со свечена света Литургија го прослави својот небесен патрон Свети Јосиф, која ја предводеше Скопскиот бискуп и Струмичко-скопски епарх,

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими претседавачот со Претседателството на БиХ Жељко Комшиќ

По средбата со Папата, Жељко Комшиќ разговараше со надбискупот Пол Галагер, секретар за односи со државите. Ова е негова втора средба со Папата, по онаа одржана во февруари 2020 година.

Uncategorized

Божиќната пештера во Ватикан оваа година ќе биде од Босна и Херцеговина

Претседателството на Босна и Херцеговина на седницата одржана на 10 јуни 2020 година прифати да биде донатор на божиќната пештера која ќе биде поставена на плоштадот Свети Петар во Ватикан

Ватикан Вести

Папата го прими претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Комшиќ

На 15 февруари 2020 година, папата Фрањо во аудиенција го прими членот па Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ, кој во моментот ја врши функцијата претседател – соопшти Канцеларијата

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими Претседателот на претседателството на Босна и Херцеговина

Истакната е потребата од ефикасна рамноправност на конститутивните народи

Ватикан Вести

Папата ги прими членовите на Претседателството на БиХ

Во сабота 24 февруари 2018 година папата Фрањо во аудиенција во Апостолската палата во Ватикан

Вести Свет

Папата Фрањо го прими кардинал Пуљиќ

Папата Фрањо на 19 февруари 2018 година го прими во аудиенција врхбосанскиот надбискуп, кардинал Винко Пуљиќ,

Вести Македонија

Кардинал Пулиќ се сретна со амбасадорката на БиХ во Македонија

На 17 ноември 2017 година при својата пасторална посета на Црквата во Македонија

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во посета на семинаријата „Редемпторис Матер“ во Сараево

На празникот свети Поликарп, бискуп и маченик од Смирна, на 23 февруари 2017 година Скопскиот бискуп

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ја посети управата на Папските мисиски дела во БиХ

На 24 февруари 2017  година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов