Tag "болни"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо во пораката за XXXII Светски ден на болните: Војната е најлошата општествена болест

„Не е добро човекот да е сам“, е насловот на пораката на папата Фрањо за XXXII Светски ден на болните, кој се слави на 11 февруари. Папата предупредува дека културата

Вести Македонија

Во Струмица прославен Денот на болните

Светскиот ден на болни во Струмица е прославен со света архиерејска Литургија, која ја служеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во недела 12 февруари 2023 година во Катедралата „Успение на

Ватикан Вести

Папата: Да се грижиме за болните како Добриот Самарјанин

Во Твитер пораката објавена на 11 февруари 2023 година по повод Светскиот ден на болните, папата Фрањо поттикна на внимание кон оние кои страдаат, земајќи го Добриот Самарјанин како пример.

Колумни

Одбележување на Светскиот ден на болните

Папата Иван Павле II го основа денот на болните во 1992 година, со цел да сензибилизира општеството за потребите на болните, но и да се искаже благодарност на здрвствените работници

Ватикан Вести

Папата: Во градовите глуви на сочувство, да го слушнеме плачот на болните

Примајќи ги во аудиенција претставниците на Пасторалот за болни на Римската бискупија, по повод Светскиот ден на болните, кој се одбележува на 11 февруари, папата Фрањо ги охрабри да изградат

Ватикан Вести

Папата ги повикува верниците да патуваат заедно со сочувство за болните

Папата Фрањо ја објави порака за 31. Светски ден на болните, повикувајќи ги католиците да го следат примерот на Милосрдниот Самарјанин кој покажува сочувство и грижа за болните во свет

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Здравјето не е луксуз!

Светиот Отец примајќи ги во аудиенција ги поздрави членовите на италијанскиот национален сојуз на медицински радиолошки техничари и здравствени професии за рехабилитација и превенција, пофалувајќи ја нивната работа и ги

Вести Македонија

Бискупот Стојанов за Божиќ служеше во Радово и Ново Маала

На вториот ден од Божиќ, 8 јануари 2023 година кога Црквата го слави празникот на Светото Семејство и Соборот на Пресвета Богородица, епископот Стојанов служеше во парохиската црква „Свети пророк

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во посета на болни

Бискупот Стојанов посети болни од парохијата „Пресвето Срце Исусово“ – Скопје, а Македонски Каритас со молитва и помош се погрижија за болните. Во пресрет на празникот Блажена Девица Марија Лурдска

Ватикан Вести

Папата Фрањо молеше Ангел Господов од поликлиниката Џемели

Пладневно обраќање на папата Фрањо во недела 11 јули 2021 година беше посебно. Од балконот на 10-ти кат во поликлиниката Џемели, папата Фрањо изрази задоволство што може да го одржи