Tag "Божиќна пештера"

Врати се на почетна
Вести Свет

Христијански корени: Европскиот парламент за прв пат поставува божиќна пештера

Шпанската пратеничка во Европскиот парламент упорно се бореше за овој симбол на европските корени.

Ватикан Вести

Папата: За да го доживееме Божиќ, повторно треба да ја откриеме Божјата маленкост

Папата Фрањо во салата Павле VI. прими делегации од италијанските градови Сутрио и Росело и од Гватемала, кои донираа елка и две божиќнипештери за овогодинешниот Божиќ. Светиот Отец поттикна да

Ватикан Вести

На плоштадот Свети Петар пристигна божиќната елка

Божиќната елка висока 26 метри пристигна од италијанската покраина Абруцо, во централна Италија, но и украсите со кои ќе биде украсена се направени во таа покраина во централна Италија. Официјалната

Ватикан Вести

За Папата божиќната елка и јасли се „Знак на надеж“

Што би бил Божиќ без елка и јасли? Папата Фрањо укажува на нивната важност и ги опишува како „знаци на надеж“. Во својата Твитер порака во сабота 19 декември 2020

Ватикан Вести

Божиќната елка на плоштадот Свети Петар во Ватикан оваа година е подарок од Словенија

Овогодинешната божиќна елка на плоштадот Свети Петар во Ватикан, која ќе биде 28 метри ќе биде подарок од Словенија, а божиќната пештера ќе ја постави општината Кастели од италијанската покраина

Uncategorized

Божиќната пештера во Ватикан оваа година ќе биде од Босна и Херцеговина

Претседателството на Босна и Херцеговина на седницата одржана на 10 јуни 2020 година прифати да биде донатор на божиќната пештера која ќе биде поставена на плоштадот Свети Петар во Ватикан

Ватикан Вести

Божиќната пештера на Свети Петар е дар од регионот Кампанија

На 7 декември, со кратка церемонија во 16.30 часот, Божиќната пештера и Божиќното дрво