Tag "Бискупска конференција"

Врати се на почетна
Вести Свет

Апостолскиот нунциј до американските бискупи: Соочете се со предизвиците на нашето време

На првиот ден од генералното заседание на Бискупската конференција на САД, Папскиот претставник Кристоф Пјер ги повика бискупите на синодалност за да се надминат поделбите во Црквата и општеството. Евхаристијата,

Вести Свет

Започна првото виртуелно пленарно заседание на австриските бискупи

Надбискупот од Салцбург Франц Лакнер прв пат како претседател на бискупската конференција на Австрија во понеделник 9 ноември 2020 година го отвори заседанието на австриските бискупи.

Ватикан

Папата упати писмо до монс. Аранседо од Аргентина

Во писмото до монс. Х. М. Аранседо, претседател на Аргентинската бискупска конференција, во пресрет на прославата за 200 годишниот јубилеј од независноста на земјата

Македонија

Бискупот Стојанов зеде учество на Бискупската Конференција

Од 14 до 16 март 2016 во Суботица, Република Србија се оджува Пролетната сесија на Меѓународната Бискупската Конфренција – „Свв. Кирил и Методиј“, во која покрај Н.В. Преосвештенство д-р Киро

Свет

Туран: Дијалогот со исламот најпотребен од било кога

Дијалогот со исламот е најпотребен од било кога, бидејќи „поголем дел на муслимани не се препознаваат“ во варварските дела на екстремистите, а „дијалогот, дури и во контекст на прогонот

Ватикан

Папата до бискупите од Мали: Треба да се зачува дијалогот меѓу религиите

На 7 мај 2015 година бискупите од Мали беа примени од Светиот Отец на аудиенцијата по повод нивната посета ‘Ад Лимина’.

Свет

Расте бројот на свештеничките ракополагања во САД

Бројот на свештеничките ракополагања во Соединетите Американски Држави во 2015 година би требало да се зголеми за 25% во однос на минатата година.