Tag "Асизи"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Во септември Папата ќе ги посети Асизи и Матера

Канцеларијата за печат на Светиот Престол објави програма за две посети што Папата ќе ги оствари во септември: на 24 септември ќе го посети Асизи, по повод средба во рамките

Вести Свет

Телото на блажениот Карло Акутис ќе биде трајно изложено во Асизи

Бискупот на умбрискиот град Асизи, монс. Доменико Сорентино, истакна дека младиот Акутис и свети Фрањо се можност за средба со Исус

Ватикан Вести

Папата: Грижата за лицата со посебни потреби е размена на дарови

На средбата со претставниците на Институтот Серафико од Асизи по повод 150 годишнината од основањето, Папата ја повтори важноста на човечкиот живот, посебно животот на лицата со посебни потреби. Целта

Ватикан Вести

Папата во Асизи: Не се слушаат потребите на сиромашните

Папата Фрањо во петок 12 ноември 2021 година го посети Асизи, градот на Свети Фрањо, каде по повод централната прослава на Светскиот ден на сиромашните, се сретна со 500 мажи

Ватикан Вести

Објавена е програмата за посетата на папата Фрањо на Асизи

Ватикан ја објави програмата за еднодневната приватна посета на папата Фрањо на Асизи каде на 12 ноември ќе се сретне со сиромашните

Ватикан Вести

Папата ќе се сретне со сиромашни во Асизи на 12 ноември

Тоа ќе биде приватна средба во која папата Фрањо ќе слуша и моли заедно со 500 лица од цела Европа во пресрет на Светскиот ден на сиромашните кој се одбележува

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Братството и грижата за создаденото се единствениот пат за развој и мир

После молитвата Ангел Господов на 4 октомври 2020 година, Папата зборуваше за новата енциклика „Fratelli tutti“ (Сите сме браќа), која ја потпиша на 3 октомври во Асизи.

Ватикан Вести

Папата ја потпиша неговата трета енциклика „Сите сме браќа“ (Fratelli tutti)

Светиот Отец папата Фрањо во сабота 3 октомври 2020 година во италијанскиот град Асизи, родниот град на свети Фрањо од Асизи, после светата Литургија ја потпиша својата нова, трета енциклика

Вести Свет

Меѓународна средба „Мир без граници“ во Мадрид

Меѓународната средба „Мир без граници“ ќе се одржи во Мадрид од 15-17 Септември, организирана од Заедницата на Свети Егидиј во соработка со Архиепископијата од Мадрид