Tag "апа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Пакт на младите: Треба да се вратиме на економијата на Евангелието

Во Асизи, папата Фрањо потпиша Пакт со младите во кој тие се обврзуваат да го поминат својот живот, така што денешната и идната економија ќе стане економија обновена со Божјото

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Казахстан

Започна 38. Апостолско патување на папата Фрањо – три дена во Нур-Султан, главниот град на Казахстан, во срцето на Азија, каде ќе учествува на Конгресот на поглаварите на светските и

Ватикан Вести

Посетата на Папата на Казахстан со желба да се промовира меѓурелигискиот дијалог и мирот

Додека папата Фрањо се подготвува да отпатува за Казахстан во вторник. Канцеларијата за печат на Светиот Престол ги сподели деталите за неговото 38. Апостолско патување во странство, каде што ќе

Ватикан Вести

Папата: Молете се за застапништво на Марија да го спаси светот од атомска војна

Говорејќи пред учесниците на пленарната седница на Папската академија на науките, папата Фрањо потсети на благодарноста на Свети Иван Павле II упатена до Марија што светот не доживеа атомска војна.

Ватикан Вести

Кардиналот Паролин во Демократска Република Конго и Јужен Судан

Посетата на Папскиот државен секретар во ДР Конго и Јужен Судан ќе се одржи меѓу 1 и 8 јули како знак на близината на Папата со саканото африканско насление, кое

Ватикан Вести

Апел на Папата за масакрот во Тексас: Време е да се каже „доста“ за непромислената трговија со оружје

Срцето ми е скршено поради масакрот во основно училиште во Тексас; сите ние се залагаме вакви трагедии да не се повторат, рече Светиот Отец на крајот од Генералната аудиенција, говорејќи

Ватикан Вести

Папата ги повика бискупите да му се придружат во посветувањето на Русија и Украина на Безгрешното Срце на Марија

Папата ги повика бискупите во светот да му се придружат во посветувањето на Русија и Украина на Безгрешното Срце на Марија. Светиот Отец посветувањето ќе го изврши на 25 март

Колумни

Зборови на Фрањо против верското оправдување на војната

Пораката на Папата: апел да се запре „неприфатливата вооружена агресија“ на Украина и зборови кои ги потсетуваат оние кои поддржуваат насилство дека го сквернават името на Бога.

Ватикан Вести

Папата: Каратеристика на црковниот дух е да мисли, да зборува и да делува како „ние“

Oколу 10.000 верници собрани на светата Литургија на стадионот во Никозија, Папата ги поттикна да бидат обединети, да разговараат и заедно да одат; навестувањето не е прозелитизам туку сведочење, не

Ватикан Вести

Папата ги повика младите да се чувствуваат протагоности на посланието

После молитвата Ангел Господов во недела 21 ноември 2021 година, Светиот Отец потсети дека денешниот Светски ден на младите на епархиско ниво за првпат се одбележува на празникот Христос Цар