Tag "Адвент"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Одржана првата видео катехеза на епископот Стојанов

Во периодот од 4 до 16 декември 2023 година во парохиите на Струмичко  – скопската епархија и Скопска бискупија се одржа првата видео катехеза на Скопскиот бискуп и Струмичко –

Ватикан Вести

Ангел Господов: Настојувајте да станете веродостојни гласови кои сведочат за доаѓањето на Исус

За време на молитвата Ангел Господов, папата Фрањо размислуваше за силата на тишитна, за потребата да се слуша и да се станеме веродостојни гласови кои сведочат за доаѓањето на Синот

Ватикан Вести

Ангел Господов: Пречекајте го Господ со молитвi и дела на љубов

Во своето пладневно обраќање во првата недела на Адвент, пред молитвата Ангел Господов, папата Фрањо се осврна на крепоста будност. Ги поттикна христијаните да го дочекаат Божиќ со молитви и

Вести Македонија

Бискупот Стојанов со видео катехези се вклучува во пасторалните активности на парохиите

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов на 2 декември 2023 година упати допис до свештениците, воедно испраќајќи ја првата од трите катехези за божиќниот пост,

Ватикан Вести

Ангел Господов: Адвент е благодатно време да се отстрани маската на лицемерието

Во своето обраќање пред молитвата Ангел Господов на плоштадот Свети Петар, папата Фрањо ги охрабри верниците да ја разберат „тајната“ на Иван Крстител, наизглед груб и строг човек. Тој е

Ватикан Вести

Ангел Господов: Молитвата ја одржува светилка на срцето запалена

На првата Недела од Адвент Папата во своето обраќање пред молитвата Ангел Господов на 28 ноември 2021 година истакна дека тајната „да се биде буден“, на која Исус повикува во

Ватикан Вести

Папата: Божиќната убавина блеска во мали конкретни гестови на љубов

Папата Фрањо ги прими, како што рече „на вратата на Адвент“, организаторите и учесниците на „Christmas Contest“, натпревар кој ги поттикнува младите на возраст од 18 до 35 години да

Ватикан Вести

Твитер порака на папата Фрањо

На 14 декември папата Фрањо објави Твитер порака поврзана со Адвентот.

Вера Вести Македонија Проповеди

Пастирско писмо на бискупот Стојанов за Божиќниот пост – Адвент

Пастирско писмо до свештенството, монаштвото и до сиот верен народ на Скопската бискупија и Струмичко-скопската епархија Успение на Пресвета Богородица по повод Божикниот пост, односно Адвент 2020 година

Ватикан Вести

Ангел Господов: Да слушнеме кога Бог чука на вратата на нашето срце

Денес започнува новата литургиска година – рече папата Фрањо пред молитвата Ангел Господов на 29 ноември 2020 година на плоштадот Свети Петар. Говорот на папата го пренесуваме во целост.