Posts From католик

Врати се на почетна
духовнитекстови Колумни Размислување Свет

Воскликни со Тома: Господ мој и Бог мој

Црквата на Томина недела, сѐ уште сака во нас да ја задржи Воскресната радост. Евангелие не нѐ известува за празен гроб, за настанот на Воскресението, туку за средба, средба на

Ватикан Вести

Папата Фрањо спомна за жртвите од ураганот Метју

За време на Ангел Господов на 9 октомври 2016 година папата Фрањо ги спомна жртвите од неодамнешниот ураган Метју кој ги погоди Карибите, а посебно Хаити.

Ватикан Вести

Папата: Марија го изразува богатството на Божјото милосрдие

На 8 октомври 2016 година Светиот Отец на молитвеното бдение во Ватикан по повод Богородичниот јубилеј во Годината на милосрдието одржа пригодна проповед

Свет

Кардинал Анџело Бањаско на нова функција

Кардинал Анџело Бањаско претседател на Италјанската епископска конференција и надбискуп на Џенова е избран за нов претседател на Советот на европските епископски конференции.

Свет

Пораст на нетолеранција и дискриминација кон христијаните

Забележан е пораст на нетолеранција и дискриминација против христијаните во Европа, посебно во Франција, Англија, Холандија и скандинавските земји затоа што

Ватикан Вести

Папата: Милосрдието е пат од срцето до рацете

Папата Фрањо преку видео-порака се обрати до учесниците на средбата на организацијата „Manos Abiertas“ („Отворени раце“) на тема „Милосрдие

Семејство

Ако селото ти се смее, тогаш си на добар пат

Сѐ е бруто и нето, сѐ е забава… ова се борови од една песна која отворено препорачува како сѐ се врти околу забавата и профитот, без разлика од која врста

Вести Свет

Сириските деца и млади потпишаа апел за мир во Сирија

Повеќе од стотина деца и млади од Алепо – христијани и муслимани – се собраа минатиот четврток со молитва и песна да побараат мирот да се врати во Сирија.

Ватикан Вести

Папата изрази сочувство за жртвите од ураганот Метју

Дознавајќи за пустошењата на ураганот „Метју“ кој зад себе остави голем број на жртви и значителна штета, Светиот Отец упати порака до кардинал Чиблиј Ланглоис,

Вести Македонија

Прославен празникот на Марија од Назарет во Радово

Во неделата на 09 октомври 2016 година во Радово беше свечено прославен празникот на Марија од Назарет, созаштитничка на парохијата.