Posts From католик

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата изрази сочувство за жртвите од ураганот Метју

Дознавајќи за пустошењата на ураганот „Метју“ кој зад себе остави голем број на жртви и значителна штета, Светиот Отец упати порака до кардинал Чиблиј Ланглоис,

Вести Македонија

Прославен празникот на Марија од Назарет во Радово

Во неделата на 09 октомври 2016 година во Радово беше свечено прославен празникот на Марија од Назарет, созаштитничка на парохијата.

Вести Свет

Сведоштво за силата на светата Бројаница

Епископот Доем рече дека во 2014 година имал визија како Христос му дава меч кој се претворил во бројаница кога го примил. Христос потоа му ги повторил зборовите:

Ватикан Вести

Папата: Денес секоја земја е „мисионерско подрачје“

На 7 октомври 2016 година папата Фрањо се обрати до претставниците на Монашката заедница на Облати на Марија Безгрешна кои се собраа на Генерален капитул.

Вести Македонија

Духовна средба на богопосветените лица во Петралинци

На 8 октомври 2016 година во католичката црква „Свети Кирил и Методиј“ во Петралинци се одржа Трета духовна средба на богопосветените лице

Ватикан Вести

Каква Црква сака Папата?

  Црква „секогаш во излегување“, радосна навестителка на Евангелието на милосрдие и сведок на надежта, посакува Светиот Отец во пораката до кардинал Питер Ердо претседател на Советот на европските епископски

Свет

Бискупот Стојанов додели благодарници на хорот и оркестарот за настапот на „Денови на света Мајка Тереза“

На 5 октомври во катедралниот пасторален центар во Скопје, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. д-р Киро Стојанов додели благодарници на членовите на катедралниот хор

Македонија

Чествување на Марија од Назарет во Радово од 6-9 октомври

 Четврток 06.10.2016  18,00 Бројаница-Света Литургија; Наговор Отец д-р Зоран И. Стојанов, парох. Молитви на Верните, под водство на о. Трајче Ташев, капелан, вклучувајќи ги младите, средношколците и децата од основно

Ватикан

Папата Фрањо: Да се заштити спортот од корупција и комерцијална експлоатација

Спортот треба да биде заштитен од „манипулации” и од „комерцијална експлоатација” и да се зачува неговиот автентичен дух и во него да се учествува „радосно и несебично”.

Ватикан

Папата за посетата на Грузија и Азербејџан

Светиот Отец Генералната аудиенција на 5 октомври 2016 година ја посвети на својата неодамнешна посета на Грузија и Азербејџан и со Ерменија,