Tag "Шведска"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Пораката на света Бригита за Европа

На 23 јули Црквата го слави празникот на света Бригита која во 1999 година свети Иван Павле II ја прогласи за созаштитничка на Европа.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими директорот на Шведска агенција за поддршка на верските заедници

На 4 јуни 2018 година во просториите на Бискупската резиденција во Скопје Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, го прими г-дин Аке Горансон,

Вести Свет

Кардинал Арборелиј прогласен за Швеѓанец на годината

Швеѓанец на годината за ова 2017 година е прогласен католичкиот епископ кардинал Андерс Арборелиј, кој папата Фрањо го вброи во кардиналскиот колегиум на 29 јуни ова година.

Ватикан

Нансилството треба да биде патот за мир во светот

Ненасилството е пат по кој во сегашноста и иднината треба да се оди за да се изгради мир во светот

Ватикан Вести

Кардинал Кох: Папата е многу задоволен од Шведска

За значењето на посетата на Папата на Шведска по повод 500 годишнина од реформацијата кардинал Курт Кох претседател на Папскиот совет за промовирање единство на христијаните

Вести Свет

Епископот на Алепо за средбата на Папата со Лутераните

Халдејскиот епископ на Алепо монс. Антоан Аудо говореше на екуменската средба во градот Малме, а потоа во разговор за Радио Ватикан се осврна на значењето на средбата

Ватикан Вести

Нема ракополагање на жени во Католичката црква

Папата Фрањо на 1 ноември 2016 година имаше прес-конференција во авионот на која говореше за голем број теми. Прво говореше за прифаќањето на бегалците и мигрантите. Тој го пофали примерот

Ватикан Вести

Папата: Единството на христијаните е приоритет

Папата на екуменскиот настан во Малме: За нас христијаните е приоритет да се оди во пресрет на отфрлените затоа што ги отфрлила нивната татковина

Ватикан Вести

Ова е славење на светоста која се состои во љубовта кон Бог и кон нашите браќа и сестри

Папата Фрањо ја заврши својата посета на Шведска со света Литургија на стадионот Swedbank во градот Малме.

Ватикан Вести

Со својот начин на живот бидете сол и светлина на светот

После светата Литургија на стадионот Swedbank во Малме на 1 ноември 2016 година, папата Фрањо ја предводеше молитвата Ангел Господов.