Tag "Чиле"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата упати честитка до Црквата во Чиле

Папата Фрањо, по потекло од соседна Аргентина, испрати своерачно напишана честитка до Црквата во Чиле, која слави половина милениум христијанство.

Вести Свет

Епископите на Чиле ги осудија пожарите подметнати во двете цркви

Насилството е зло, а оние кои сеат насилство жнејат уништување, болка и смрт. Никогаш да не го одобруваме насилството – поттикна надбискупот на главниот град на Чиле, Сантијаго, Целестино Аос

Ватикан Вести

Папата искажа близина со чилеанскиот народ

На 10 декември 2019 година чилеански воен авион Ц-130 кој превезувал 38 лица кон Антарктикот, меѓу кои 35 војници и 3 цивили. Во потрагата се ангажирани многу земји. Папата во

Ватикан Вести

Папата упати апел за мирно решение на кризата во Чиле

По завршувањето на Генералната аудиенција папата Фрањо упати апел за пронаоѓање решение за кризата во Чиле, каде високите цени предизивикаа насилни протести

Ватикан Вести

Папата на Генералната аудиенција потсети на посетата на Чиле и Перу

На 24 јануари 2018 година, Генералната аудиенција, на плоштадот Свети Петар во Ватикан, која од салата Павле VI ја следеа болните, меѓу кои голем број деца папата Фрањо ја започна

Ватикан Вести

Конференција за печат на Папата на летот од Перу кон Рим

Верата на луѓето? Неверојатна – рече папата Фрањо за време на конференцијата за печат одржана во авионот

Ватикан Вести

Папата се врати од апостолското патување во Чиле и Перу

Оставивте трага во моето срце – рече папата Фрањо на перуанскиот народ по светата Литургија служена во воздухопловната база „Лас Палмас“ во Лима, која беше последниот настан во рамките на

Ватикан Вести

Папата до младите: Останете поврзани со Исус

Бидете протагонисти на промените во земјата и Црквата така што ќе останете „поврзани“ со Христос правејќи го она што Тој би го правел да е на ваше место – ги

Ватикан Вести

Папата се сретна со роднини на жртвите од диктатурата на Пиноче

После светата Миса во Икике на 18 јануари 2018 година, која беше последен настан од Апостолската посета

Ватикан Вести

Папата ги поттикна чилеанските интелектуалци да промовираат национален соживот

На 17 јануари 2018 година, папата Фрањо се сретна со студентите, универзитетскиот кадар, интелектуалците и академиците на Папскиот католички универзитет во Сантијаго, поттикнувајќи ги да го преземат предизвикот за создавање