Tag "Чиле"

Врати се на почетна
Вести Свет

Сантијаго: Напад на цркви пред посетата на Папата

Архиепископијата на Сантијаго ги осуди напади со запаливи бомби на црквите „Емануел де Реколета“, „Кристо Венседор ди Пеналолен“ и парохијата „Св. Изабела Унгарска“, како и неутрализираните напади врз светилиштето „Кристо

Вести Свет

Чиле: Литургија за осум илјади волонтери на Папата

Продолжуваат интензивно подготовките во Сантијаго де Чиле, каде што доцна вечерта на 15 јануари ќе пристигне папата Фрањо, на своето 22 меѓународно апостолско патување.

Ватикан Вести

Папата Фрањо во срцето на Амазонија

За прв пат еден Папа ќе ја посети Амазонија. Тоа ќе се случи за време на 22 Aпостолско меѓународно патување на папата Фрањо во Перу и Чиле од 15 до

Вести Свет

Посетата на Папата на Чиле се очекува со големо нетрпение

Од 15 до 18 јануари, папата Фрањо ќе го посети Чиле, а после тоа ќе замине за Перу.

Ватикан Вести

Порака на Папата до перуанскиот и чилеанскиот народ

Во видео порака на папата Фрањо упатена до народите во Чиле и Перу, на само неколку дена пред неговата

Ватикан Вести

Објавена програмата за посетата на Папата на Чиле и Перу

Објавена е програмата за посетата на Папата на јужноамериканските земји Чиле и Перу, која ќе трае од 15 до 22 јануари 2018 година.

Ватикан Вести

Објавен распоредот за литургиските славења на Папата

Апостолско патување во Чиле и Перу од 15-22 јануари 2018 година, Миса на 2 ноември

Вести Свет

Објавени логото и мотото за посетата на Папата во Чиле

„Мирот Свој ви го давам“ е мотото за претстојната апостолска посета на папата Фрањо

Ватикан Вести

Солидарност на Папата со настраданите во пожарот во Чиле

Папата Фрањо ја изрази својата „духовна близина на ранетите и сите кои трпат последици“

Ватикан

Задача на Црквата е да го одржи гледиштето на својот Основач

Денес постојат многу предизвици за верата, а некои католички насоки се движат кон либералниот протестантизам, предупреди кардиналот Герхард Лудвиг Милер,