Tag "хиротонија"

Врати се на почетна
Вести Свет

Хиротонија на монсињор Андреј Саје

Монсињор Андреј Саје ќе биде хиротонисан за време на светата Миса во недела, 26 септември во 14.30 часот во парохиската црква Св. Канцијан и неговите придружници во Мирна Пеќ, известија

Вести Свет

Во Кина е хиротонисан нов католички бискуп

Антонио Ли Хуи (49) е хиротонисан за бискуп во катедралата во Пинглијанг во кинеската провинција Гансу, потврди Светиот Престол на 28 јули.

Вести Свет

Хиротонисан новиот Суботички бискуп Славко Вечерин

На празникот Свети Никола Тавелиќ во сабота 14 ноември 2020 година во Катедралата „Света Тереза Авилска“ во Суботица е хиротонисан новиот Суботички бискуп, монс. Славко Вечерин.

Ватикан Вести

Државниот секретар на Ватикан во посета на Сплит

Државниот секретар на Ватикан, кардинал Пиетро Паролин во вторник 15 септември 2020 година пристигна во Сплит.

Uncategorized

Папата Фрањо хиротониса четири нови епископи

Апостолскиот нунциј Антоан Камилери, Паоло Рудели, Паоло Борџија и Исусовецот патер Михел Черни, потсекретар во Одделот за мигранти и бегалци при Дикастеријта за промовирање на целосен човечки развој, се имињата

Македонија

Кардинал Пуљиќ го прослави својот 25 годишен јубилеј од хиротонијата

Неговото Преосвештенство монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија на 19 јануари 2016 година присуствуваше на свечена Миса во Катедралната црква