Tag "Струмица"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

На Велики Четврток епископот Стојанов служеше во Струмичката Катедрала

На Велики Четврток 13 април 2023 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во Катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица во заедништво со

Вести Македонија

Во Струмица прославен Денот на болните

Светскиот ден на болни во Струмица е прославен со света архиерејска Литургија, која ја служеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во недела 12 февруари 2023 година во Катедралата „Успение на

Вести Македонија

Најава: Епископот Стојанов во Струмица ќе служи света архиерејска Литургија по повод Светскиот ден на болни

Неговото Високопреосвештенство монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх по повод Светскиот ден на болните, во недела 12 февруари 2023 година со почеток во 10.30 часот

Вести Македонија

Најава: Епископот Стојанов на Богојавление ќе служи архиерејска Литургија во црквата Раѓање на Свети Иван Крстител – Струмица

Традиционално, на празникот Богојавление – Водици, четврток 19 јануари 2023 година со почеток во 10.00 часот Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх ќе служи

Вести Македонија

Најава: Промоција на книгата „Единствено во Бог е честа и славата“ од бискупот Стојанов

Во недела 18 декември 2022 година во салата на парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица ќе се одржи промоција на книгата „Единствено во Бог е честа и славата“

Вести Македонија

Промоција на книгите „Свети Шарбел“ и „Отец Кирил Аврамчев“

Во недела 13 ноември 2022 година со почеток во 17.00 часот во Катедралната црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица ќе се одржи промоција на две книги: „Свети Шарбел“ и

Вести Македонија

Моштите на свети Иван Павле II ќе бидат изложени во струмичката катедрала

На 22 октомври, ден кога Црквата го чествува Свети Иван Павле II во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица ќе бидат изложени неговите мошти веднаш по Утринската молитва

Вести Македонија

Струмица: Милион деца молат за мир

Во рамки на светската молитвена иницијатива „Милион деца молат за мир“ на 18 октомври 2022 година деца од веронаучните групи при парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица се

Вести Македонија

Епископот Стојанов го воведе во служба новиот катедрален парох

За време на светата архиерејска Литургија, на 28 август 2022 година, на празникот Успение на Пресвета Богородица, која бискупот Стојанов ја служеше во Катедралната црква во Струмица го воведе во

Вести Македонија

Прославен паторниот празник на Катедралната црква во Струмица

На празникот Успение на Пресвета Богородица, 28 август 2022 година, патронот на Струмичко – скопската епрахија и Катедралната црква во Струмица, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко