Tag "средба"

Врати се на почетна
Македонија

Средба на деца во Радово во организација на сестрите Евхаристинки

Деца од Радово, Струмица, Нова Маала, Секирник и Петралинци во сабота 24 октомври ја преполнија парохиската црква „Свети Пророк Илија“ во Радово

Македонија

Во Битола се одржа Четвртата средба на свештениците и посветените лица

Во сабота 17 октомври 2015 година во Битола се одржа Четвратата средба на свештениците и посветените лица од Скопска бискупија и Апостолскиот егзархат во Македонија,

Ватикан

Папата се сретна со Фидел и Раул Кастро

Во недела 20 септември 2015 година Папа Фрањо после Литургијата на Плоштадот на Револуцијата се сретна со поранешниот кубански претседател, Фидел Кастро. Триесет минутната средба се одржа во домот на

Ватикан

Папата даде интервју за аргентинското Радио Милениум

Во разговорот меѓу Светиот Отец и Марсело Фигаро, евангелски новинар за Радио Милениум во Буенос Аирес, беа истакнати темите на пријателството, среќавањето, дијалогот и грижата за создаденото.

Свет

Во ОН Папата ќе се сретне со Путин

Папата Фрањо за време на посетата на Обединетите нации, 25 септември 2015 година треба да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин,

Македонија

Во Скопје одржана Третата средба на свештениците и Богопосветените лица

Во сабота 5 септември 2015 година во Скопје се одржа Третата средба на свештениците и Богопосветените лица од Скопска бискупија и Апостолскиот егзархат во Македонија

Ватикан

Папата до министрантите од целиот свет: Бидете мисионери

Цвеќиња, музика, сведоштва и молитви на многу јазици: во таква атмосфера, дванаесет илјади министранти, учесници на единаесетото меѓународно поклонение, го очекуваа со нетрпение папата Фрањо

Македонија

Македонска група присуствуваше на средбата „Week of the world“ во Израел

Втора година по ред, група од Македонија учествуваше на Mеѓународната средба на млади “Week of the world”, која се одржа од 26 јули до 2 август 2015 година во Израел,

Ватикан

Во Рим се одржува средба на министранти од целиот свет

Повеќе од 8.500 млади луѓе од сите континенти се собрани во Рим за XI Меѓународна средба на министранти, која се одржува од 3 до 8 август на тема „Еве ме

Македонија

Средба на стопанствениците од Струмичкиот регион

Во парохиската сала на парохијата Свети Иван Крстител во Струмица на 7 јули 2015 година се одржа средба на свештениците од Апсотолскиот егзархат во Македонија со стопанственици од регионот.На оваа