Tag "Сите светци"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата на празникот на Сите светци: Повикани сме на светост

На празникот Сите светци, на 1 ноември 2023 година, папата Фрањо зборуваше за повикот за светост и дeка тој воедно претставува дар од Бога и пат по кој треба да

Ватикан Вести

Бискупот Стојанов служеше света Литургија на гробиштата Бутел во Скопје

По повод празникот на Сите Светии и Денот на мртвите бискупот Стојанов на 1 ноември 2023 година служеше света Литургија на гробиштата Бутел во Скопје во сослужение на катедралниот парох

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за оние кои страдаат од војните

Додека војната сè уште беснее во Појасот Газа, Украина и другите делови на светот, папата Фрањо, по молитвата Ангел Господов, најави дека во четврток, на 2 ноември, ќе служи света

Ватикан Вести

Папата потсети на Бахреин и упати апел за мир

Патување во знак на дијалог, ова се зборовите кои Папата ги употреби во своето пладневно обраќање по молитвата Ангел Господов за да го опише своето патување во Бахреин, од 3

Ватикан Вести

Ангел Господов: Да се биде свет значи да не се предаваш на логиката на моќ и надмоќ

Во своето пладневно обраќање на празникот на Сите Светци, Папата зборуваше за блаженствата опишани во Евангелието според Матеј, нарекувајќи ги лична карта на светителите. Тој објасни дека градители на мирот

Ватикан Вести

Папата ќе ја предводи светата Литургија за починатите кардинали и епископи

Во понеделник на 4 ноември, Светиот Отец Фрањо во базиликата Свети Петар со почеток во 11:30 часот, ќе ја служи светата Литургија – задушница за кардиналите и епископите кои починаа

Ватикан Вести

Папата: Светост или ништо! Избере го патот на блаженствата!

Госпо бара сѐ, а она што го нуди е вистински живот.

Вести Македонија

Прославен празникот на Сите Светци во Скопје

На Градските гробишта Бутел во Скопје, на празникот на Сите Светци, 1 ноември 2017 година,

Вера Сведоштва

Празник на Сите Светци

Денес Црквата во еден единствен празник го слави споменденот на сите светци, познати и непознати

Ватикан Вести

Со својот начин на живот бидете сол и светлина на светот

После светата Литургија на стадионот Swedbank во Малме на 1 ноември 2016 година, папата Фрањо ја предводеше молитвата Ангел Господов.