Tag "Сарај"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Најава: Свечена архиерејска Литургија во Сарај по повод патрониот празник свети великомаченик Димитриј

По повод патрониот празник на парохијата „Свети великомаченик Димитриј“ – Сарај, во петок на 08 ноември 2019 година со почеток во 10.30 часот во парохиската црква ќе се служи свечена

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на црквата во Сарај

На 8 ноември 2018 година на празникот на светиот великомаченик Димитриј во црквата во Сарај, беше прославен патрониот празник на парохиската црква.

Вести Македонија

Најава: Свечена света Литургија во Сарај по повод патрониот празник на црквата

По повод патрониот празник на парохијата „Свети великомаченик Димитриј“ – Сарај, на 08 ноември 2018 година со почеток во 10.30 часот

Вести Македонија

Најава: Благослов на нов социјален центар и свештенички дом во Сарај

На 21 октомври 2018 година во 10.30 часот во парохијата „Свети великомаченик Димитриј“,

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Сарај

На 8 ноември 2017 година, со света Литургија која ја предовдеше о. Ѓорги Појразов

Вести Македонија

Владиката Стојанов служеше света Литургија во Сарај

На 8 ноември 2016 година, со света архиерејска Литургија која ја предовдеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзархат во Македонија, во сослужение на повеќе свештеници, беше

Вести Македонија

Владиката Стојанов го благослови пасторално социјалниот центар во Сарај

Во понеделникот на 10 октомври 2016 година Н.В.П. д-р Киро Стојанов го благослови камен темелникот на пасторално социјалниот центар во Сарај.

Македонија

Марија од Назарет во Петралинци и Сарај

Во понеделникот на 16 мај 2016 година статуата Марија од Назарет со песни и молитви беше пречекана од мноштвото верници во парохиската црква „Свети Кирил и Методиј“ во Петралинци.

Македонија

Скопје: Заветен ден на блажена Мајка Тереза

Во сабота, 5 декември 2015, година во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје, родната парохија на блажена Мајка Тереза, со свечена евхаристија прославен е

Македонија

По повод патрониот празник владиката Стојанов служеше Литургија во Сарај

 По повод патрониот празник на филијалната црква „Свети Димитриј“ во Сарај, 8 декември 2015 година, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски Бискуп и Апостолски Егзарх во Македонија