Tag "САД"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата пристигна во САД

Папата Фрањо во вторник 22 септември поладне според локално време со авиокомпанијата Ал Италија слета на воздухопловната база Ендрју во Вашингтон.

Ватикан

Папата: Доаѓам во САД за да бидам блузу до народот

Доаѓам во Соединетите Држави за да бидам близу до народот и да помогнам во одењето низ животот – рече Папата во текот на видео конференцијата со католиците во Соединетите Држави.

Ватикан

Папата одржа „виртуелна аудиенција“ во пресрет на посетата во САД

На 31 август, папата Фрањо одржа „виртуелна аудиенција“ во повеќе градови во САД, во пресрет на своето апостолско патување во оваа земја од 22 до 27 септември 2015 година

Свет

Во САД протести против Planned Parenthood

Стотици протести пред клиниките на Планирано родителство (Planned Parenthood) во повеќе од 300 града во Соединетите Американски Држави се одржаа за време на викендот

Свет

Пополнети сите места во Конгресот за посетата на Папата

Вашингтон со нетрпение го очекува папата Фрањо, кој од 22 до 27 септември 20015 година ќе ги посети за прв пат Соединетите Американски Држави. Доказ за тоа е фактот дека

Свет

Кардинал О’Мали: Абортусот е директен напад на човекиот живот

Кардиналот Шон О’Мали архиепископ на Бостон, објави одговор на неодамнешните видео-снимки на кои лидерите на најголемата американска организација која извршува абортус,

Свет

Доколку сакаме да градиме култура на живот мораме да ја укинеме смртната казна

За градење на култура на живот потребно е да се укине смртната казна – напишаа, во заедничко соопштение, надбискупот Томас Венски и кардинал Шон О’Мали,

Ватикан

Брифинг на Папата при неговото враќање од Латинска Америка

Грција, верската слобода, кризата на семејството, поддршката на народните движења, новиот колонијализам и „посредувањето меѓу Куба и САД,

Свет

Во говорот за семејството да се внесува доктрината на Исус

Монсињор Чарлс Чапут, надбискуп на Филаделфија, каде што оваа година од 22 – 27 септември, ќе се одржи осмата Светска средба за семејствата, со присуство на Светиот Отец од 26

Свет

Врховниот суд на Соединетите Американски Држави со уставното право ги услови истополовите бракови

Врховниот суд на САД, на 27 јуни, прогласи дека „истополовите бракови“ се уставно право и пресуди дека сите сојузни американски држави мора да го редефинират бракот