Tag "Пресвета Богородица"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Перу: Папата го осуди насилство врз жените

На 20 јануари 2018 година, папата Фрањо во перуанскиот град Трухилјо го предводеше чествувањето на Блажена Дева Марија по повод празникот „Пресвета Богородица од вратата“, осудувајќи го во својот говор

Ватикан Вести

Папата: Марија совршен соработник во Божјиот план

Ова недела која непосредно му претходи на Божиќ го слушаме Евангелето за Навестувањето – рече папата Фрањо во текот на пладневниот наговор пред молитвата Ангел Господов на 24 декември 2017

Вера Духовност

Безгрешно зачнување на Пресвета Богородица

Во рајската градина Семоќниот Отец, во чинот кога ја протера Ева, претскажа за раѓањето

Вера Семејство

Што е навистина важно во животот?

(…) Што е најважно во мојот живот? Загледана во секојдневието, мноштвото работи, грижата и оние мали и големи цели кои си ги поставувам

Вера Сведоштва

Воведение на Пресвета Богородица во храмот

Празникот „Воведение на Пресвета Богородица во храмот“ потекнува од византиската култура

Ватикан Вести

Папата: Молете Бројаница како што побара Пресвета Богородица

На 14 октомври, папата Фрањо упати видео-порака до поклониците кои пристигнаа во Фатима по повод 100. годишнината од последната објава на Пресвета Богородица Фатимска.

Сведоштва

Покров на Пресвета Богородица

На овој ден во 911 година, за време на царот Лав Мудриот (или Филозоф), имало сеноќно бдеење во црквата

Вера Духовност

Пресвета Богородица од Бројаницата

Денешниот празник нѐ потсетува на денот во кој Христијаните ја однесоа победата против Турците

Вера Духовност

Рождество на Пресвета Богородица

Кога се прославува некој роденден, без разлика дали сме свесни или не, се прославува животот

Вера Духовност

Нека Богородичното ДА стане и наше ДА!

Читајќи ја Библијата се среќаваме со многу ликови, но ниту еден од нив не воодушевува со толку