Tag "Паљурци"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Пожарот кај Паљурци ја зафати и црковната парцела

Пожарот кој деновиве се прошири кон браната Паљурци, кој во меѓувреме е изгаснат, го зафати и местото каде што во блиска иднина ќе се гради храм посветен на „Свети Апостол

Вести Македонија

Најава: Во недела епископот Стојанов ќе го предводи Молебенот во Паљурци

Во недела 10 јули 2022 година со почеток во 19.30 часот, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, во пресрет на празникот Свети апостоли Петар и Павле во Паљурци ќе го предводи

Вести Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со кардинал Леонардо Сандри

На 25 март 2022 година Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх, монс. Киро Стојанов во Рим во просториите на Конгрегацијата за Источни Цркви се сретна со префектот на Конгрегацијата, Неговата

Вести Македонија

Паљурци: Молитвена и еколошка активност во рамките на Синодалниот όд

Како плод на Синодалниот од 2021-2023 на Црквата во Македонија, во сабота 18 декември 2021 година се одржа еколошка акција, во која имаше и молитвен дел, а се одржа во

Вести Македонија

Сестрите Евхаристинки од Гевгелија продолжуваат со својот молитвен синодален ôд

Сестрите Евхаристинки во рамки на Синодалниот ôд во Струмичко -скопската епархијата „Успение на Прсвета Богородица“ што започна на 17 октомври 2021 година во катедралата во Струмица во својата парохија Свети

Ватикан Вести

Папата: Три знаци кои треба да ги следиме за да ја оствариме планетата на која се надеваме

Започнувајќи од 21 октомври во градот Таранто се собираат католиците од Италија на 49. по ред Социјална седмица на тема „Планетата на која се надеваме. Животната средина, работата, иднината. Сѐ

Вести Македонија

Епископот Стојанов: Во Црквата секој треба да се чувствува како дома

Во Паљурци се одржа молитвено – работна средба, а во неговото обраќање епископот Стојанов истакна дека во Црквата секој треба да се чувстува како дома

Вести Македонија

Во Паљурци се молеше Молебен до Пресвета Богородица Утешителка

Во недела 30 мај 2021 година парохијата „Свети Кирил и Методиј“ – Богданци организираше поклонение во Паљурци до црквата „Пресвета Богородица Утешителка“, каде по пристигнувањето се молеше Молебен до Богородица.

Вести Македонија

Најава: Молебен до Богородица во Паљурци

Во недела 30 мај 2021 година со почеток во 18.00 часот, парохијата „Свети Кирил и Методиј“ – Богданци ве повикува на Молбен до Пресвета Богородица – Утешителка, кој ќе се

Вести Македонија

Во Паљурци се молеше Молебен до Пресвета Богородица

На празникот Собор на светите апостоли, 13 јули 2020 година во Паљурци на местото каде треба да се гради црквата „Свети Павле“ се одржа Молебен до Пресвета Богородица. Молебенот го