Tag "Папска академија за живот"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Технологијата не може да го замени човечкиот контакт

Примајќи ги во аудиенција членовите на Папската академија за живот, собрани на пленарната седница, папата Фрањо истакна дека е парадоксално да се зборува за „зголемен“ човек, заборавајќи дека човечкото тело

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Не смееме да бидеме глуви на плачот на Земјата и плачот на сиромашните

Папата Фрањо во аудиенција ги прими учесниците на пленарното заседание на Папската академија за живот. Го истакна прашањето за бесплатна и достапна здравствена грижа и борбата против Ковид-19.

Ватикан Вести

Собранието на Папската академија за живот ќе биде посветено на јавното здравство

Годишното собрание на Папската академија за живот се одржува физички и онлајн од 27 до 29 септември во Рим на тема „Јавното здравство во глобална перспектива. Пандемија, биоетика, иднина“.

Ватикан Вести

Вакцината мора да биде достапна до секој и насекаде

Во заеднички апел објавен на 2 јули Светиот Престол, Светскиот лекарски сојуз и Германската сојузна лекарска комора побараа достапност на вакцините во целиот свет и борба против лажните информации.

Ватикан Вести

Папата именува нови членови во Папската академија за живот

Папата Фрањо на 12 февруари именува четири нови редовни членови на Папската академија за живот, тројца кои работат во Италија и една монахиња од Ел Салвадор.

Ватикан Вести

Односот кон старите лица го одредува степенот на цивилизацијата

На 9 февруари 2021 година, Папската академија за живот и Дикастеријата за целосен човечки развој објавија документ „Староста – наша иднина“ во кој тие повикуваат на промена на ставот на

Ватикан Вести

Папска академија за живот: Во дистрибуцијата на вакцината нека победи солидарноста

Папската академија за живот во едно соопштение повторно повика кога е во прашање вакцината да се надминат национализмите. Имунизацијата е општо добро за сите; треба да се избегне задоцнување посебно

Ватикан Вести

Папската академија за живот: Потребна е „етика на ризикот“ која ги штити најслабите

„Humana communitas во време на пандемија. Неактуелни размислувања за повторно раѓање на животот“, е новиот документ на Папската академија за живот за последниците од здравствента криза предизивикан од коронавирусот.

Ватикан Вести

Папата: Логиката на техниката не смее да владее со нашиот живот

Вештачката интелигенција, роботиката и другите технолошки иновации мора да се користат на таков начин да придонесуваат за служење на човештвото

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да не бидеме мажи и жени кои гледаат само на себе

Папата Фрањо во понеделник 25 јуни 2018 година ги прими во аудиенција претставниците на Папската академија за живот, која го одржува 24. Генерално собрание на тема: Еднакви по раѓање? А