Tag "награда"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Наградата „Отец Жак Хамел“ станува меѓународна

Во своето шесто издание, новинарската награда „Отец Жак Хамел“ станува меѓународна, а конкурсот беше отворен за новинари од целиот свет до 7 декември 2023 година на полноќ.

Ватикан Вести

Папата до новинарите: Помогнете ми да зборувам за Синодата без слогани

Погледнете ја реалноста на фактите, не дозволувајте говорот на омраза да влијае на вас. Ова се дел од приоритетите кон кои папата Фрањо го насочи светот на информациите за време

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја прими делегацијата на наградата Мајка Тереза

Во саботата, 17 декември 2022 година, на својот 86-ти роденден, папата Фрањо прими делегација на наградата Мајка Тереза, „храбра жена која помина низ вистински духовни бури со темнина внатре“, која

Ватикан Вести

Ангел Господов: Бог не е затворен во својот свет, туку „излегува“ и ги бара луѓето

Зборувајќи за параболата за работниците кои домаќинот на лозјето ги повикал во текот на денот и на сите им платил исто, Папата објасни дека Бог ја дава најголемата награда и

Вести Македонија

Фотографијата на Верица Гунчева е првонаградена на фотоконкурсот

На фотоконкурост распишан од интернет порталот Католици.мк победи фотографијата испратена од Верица Гунчева од Струмица. Второнаградената фотографија е испратена од Стојан Ичев, а третонаградената е фотографијата на Ристо Ичев. Авторите на

Ватикан Вести

Кардинал Амато: Кардинал Рацингер е голем пастир

На иницијатива на ватиканската фондација Јозеф Рацингер – Бенедикт XVI на 24 ноември 2016 година на Папскиот универзитет Светиот Крст во Рим започна меѓународниот симпозиум на тема „Есхатологијата, анализа и

Ватикан Вести

Објавени добитниците на наградата „Рацингер“

Добитниците на наградата Рацингер за 2016 година се Инос Бифи и Јоанис Коуремпелес. Монсињор Бифи е професор по теологија и литургија и е автор на стотина книги и есеи.