Tag "Мјанмар"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Што правам за украинскиот народ? Секој нека си одговори во срцето

По молитвата Ангел Господов во недела 19 јуни 2022 година, Папата ги охрабри сите луѓе да се запрашаат дали се блиски и солидарни со измачениот украински народ кој страда. Покрај

Вести Свет

Мјанмар: Црквата во Мандалај повикува на молитва за мир

По ескалацијата на насилството во Мјанмар Црквата во земјата ги повикува католиците на единство и молитва.

Вести Свет

Кардинал Бо: Мјамнар е воена зона

Кардинал Чарлс Бо од Мјанмар упати апел до војската во таа земја да го запре насилството и повика на демократско движење и етничките вооружени групи да се стремат за мир.

Ватикан Вести

Папата Фрањо моли за прекин на насилствата во Еквадор и мир во Мјанмар

По молитвата Ангел Господов на 3 октомври 2021 година, папата Фрањо се молеше за мртвите и ранетите во Еквадор, во насилствата што избија во затворот и за дарот на мир

Вести Свет

Се сеќавате ли на монахињата која клекна пред полицајците? Повторно покажува неверојатна храброст

Фотографијата на чесната сестра како клечи пред полицајците во март го обиколи светот.

Вести Свет

Епископите од Мјанмар бараат заштита на народот и хуманитарна помош

Епископите од Мјанмар и претседателот на Епископската конференција кардиналот Чарлс Бо, упатија потресен апел со кој бараат да се заштити животите на луѓето и истовремено предупредија на состојбата на илјадници

Ватикан Вести

Апел на Папата за помош на населението во Мјанмар и поттик до верниците да го отворат своето срце за бегалците

После молитвата Ангел Господов папата Фрањо својот глас го придружи на гласот на епископите на таа азиска земја која после државниот удар од 1 февруари се наоѓа на работ на

Вести Свет

Четири лица загинаа во напад на Католичка црква во Мјанмар

Во напад на армијата на Мјанмар врз Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во понеделник 24 мај 2021 година, се убиени четири лица. Нападот се случил во раните утрински часови во

Ватикан Вести

Папата до верниците од Мјанмар: Да го промовираме дијалогот, почитувањето на другиот и заедништвото

На светата Литургија за верниците од Мјанмар кој живеат во Рим, папата Фрањо потсети дека не треба да се попушта на логиката на омразата и поделбите, туку потребно е да

Вести Свет

Сестра Ан Росе: Клекнав за да ги спасам младите Бурманци

По повод објавувањето на книгата насловена „Убијте ме мене, а не луѓето“ која од печат излезе на 6 мај, преку интернет одржана е видео средба на новинарот Џеролам Фацини од