Tag "млади"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до младите: Да не бидете туристи во животот

На денешните млади потребна им е храброст во морето на културата на осаменост и безнадежност

Вести Македонија

Млади од Македонија на средба во Вуковар

Група млади од Македонија заедно со скопскиот парох дон Давор Топиќ, присуствуваа

Ватикан Вести

Вие сте семејство во кое главниот лек е љубовта

Група деца и млади, пациенти и протагонисти на теливизиската серија „Децата од Бамбино Џезу“,

Вести Македонија

Крстен пат на Водно за мир во Македонија

Во саботата на 8 април 2017, со средба во 10.00 часот на Средно Водно, почна годинешниот Крстен пат на младите од Скопската парохија на планината Водно, планина која се издига над градот Скопје. На младите им се придружија и други верници од парохијата предводени од Sкопскиот бискуп и Aпостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов. Особено богатство претставуваше и учеството на млади од други држави кои по пат на размена моментно престојуваат во Македонија. Така по патеката на искачувањето

Ватикан Вести

Среќата се пронаоѓа во слободното себедарување за другиот

Среќата се пронаоѓа во слободното себедарување за другиот – е пораката на папата Фрањо на молитвеното бдение на 8 април 2017 година во базиликата Света Марија Велика, со кое го отвори Светскиот ден на млади кои во бискупиите во цел свет се одбележува на 9 април 2017 година, на Цветници. Станува збор за прва средба на Светиот Отец со младите на патот на подготовката за Епископската синода за млади која ќе се одржи во октомври 2018 година и за 34.

Ватикан Вести

Во Милано Папата одговараше на прашања од младите

Ветете му на Исус дека никогаш нема да ги малтретирате своите врсници – ги повика папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата до младите: Потребни сте на Црквата и општеството

На 21 март 2017 година е објавена пораката на Папата до младите по повод 32 Светски ден на млади

Ватикан Вести

Папата до младите: Бидете сведоци на Христовата љубов

Да бидат сведоци на Христовата љубов, поттикна Светиот Отец скоро 10 илјади млади

Вести Македонија

Радово: Средба на млади од Апостолскиот егзархат

Во сабота 11 март 2017 година во парохијата „Свети Пророк Илија“ се одржа средба на млади

Ватикан Вести

Презентиран подготвителниот документ за синодата за млади

Во канцеларијата за печат на Светиот Престол на 13 јануари 2017 година е претставен