Tag "Лурд"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо за средбата на сиромашните во Лурд

Во видео порака упатена по повод средбата на сиромашните, која е организирана од здружението Брат, а ќе се одржи во Лурд од 14 до 17 Ноември 2019 година, папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата именува делегат за пасторална грижа за поклониците во Лурд

Папата Фрањо го именува монс Антоан Еруард помошен епископ на Лил во Франција за делегат за пасторална грижа за ходочасниците во светилиштето во Лурд

Сведоштва

Прогласено 70 чудо во Лурд: Гласот ми рече „Извади ги протезите“

„Се вратив во својата соба, и таму глас ми рече: “Извади ги своите протези. Изненадување. Можев да се движам“.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во Струмица посети болни и изнемоштени лица

На 11 февруари 2017 година на празникот на Мајка Божја Лурдска, кога се одбележува Светскиот ден на болните, во Струмица по завршувањето на светат Литургија во катедралата епископот Стојанов посети

Вести Свет

Католичките медиуми во Лурд на „Денови на свети Фрањо Салешки“

Во светилиштето Лурд од 24 до 26 јануари се одржуваат 22. Денови на свети Фрањо Салешки, заштитник на новинарите.

Ватикан Вести

Папата: Да не престанеме да молиме за дарот на мирот

Од 19 до 21 мај 2017 година, во Лурд се одржува 59. по ред Меѓународно воено поклонение,

Вера Сведоштва

Пресвета Богородица Лурдска

„И видов Дама облечена во бела облека: беше облечена во бело и запашана со син појас, на нозете имаше

Ватикан Вести

Папата до болните: Повикувајте го застапништвото на Пресвета Богородица

Во сабота на 4 февруари 2017 година, објавено е писмото на папата Фрањо упатено до државниот

духовнитекстови Размислување Свет

Лурд: Вистинско место на молитва

Каде се наоѓа Лурд? Лурд се наоѓа во јужна Франција под Пиринеите близу до границата со Шпанија. Денес е најпознатото Богородично светилиште во светот. Вистинско место на молитва.

Македонија

Делегација на Македонски Каритас учествува на Регионална конференција на Каритас Европа во Франција

Делегации на 44 Каритаси од 42 Европски земји учествуваат на Регионалната конференција на Каритас Европа, која се одржува од 23 до 26 Мај 2016 година во Богородичното светилиште Лурд (Франција).