Tag "Кустодија"

Врати се на почетна
Вести Свет

Повик за пост и молитва за мир од Кустодијата на Светата Земја

Во вторник, 10 октомври 2023 година, Кустодијата на Светата Земја упати повик до сите ширум светот кои со трепет ги следат настаните во Светата Земја по ескалацијата на вооружениот конфликт

Вести Свет

Кустосот на Светата Земја: На насилството се одговара со простување

Во интервју за Радио Ватикан – Ватикан Њуз, кустосот на Светата Земја зборуваше за празникот Цветници и светата Литургија, која ја предводеше патријархот Пицабала, за обредите на Страсната седмица, но

Ватикан Вести

Фра Франческо Патон повторно избран за Кустос на Светата Земја

Генералниот министер на Редот на малите фратри фра Масимо Фусарели, на 29 април 2022 година објави дека фра Франческо Патон повторно е избран за кустос на Фрањевската кустодија во Светата

Ватикан Вести

Папата: Комуникацијата треба да помогне во градењето на братството

Примајќи ја делегацијата на Кустодијата на Светата Земја, Папата ја истакна важноста да се зборува за животот на општествата на Блискиот Исток и ги охрабри присутните да продолжат, во времето

Вести Свет

По 54 години ќе се служи света Литургија на местото на Исусовото крштение

Фрањевците од Кустодијата на Светата Земја на празникот Крштение Господово, во недела на 10 јануари, ќе можат да слават света Литургија во Каср ал-Јахуд, местото каде што, според преданието Иван

Вести Свет

Кустодијата на Светата Земја дава сместување за да го одржи живо христијанското присуство

Обезбедувањето сместување за достоен живот стана средство за одржување на живо христијанско присуство во Светата Земја.

Вести Свет

Израелскиот претседател се заблагодари на христијанските заедници

Израелскиот претседател Ривлин Рувен на средбата во Кустодијата на 3 јуни го истакна големото значење на христијанските Цркви за животот во Светата Земја

Вести Свет

Сѐ повеќе ходочасници ја посетуваат Светата Земја

Ходочасници повторно ја посетуваат Светата Земја и светите места на христијанството.

Ватикан Вести

Порака на Папата по повод 800 години Кустодија во Светата Земја

Папата Фрањо испрати порака до учесниците на меѓународната конференција која овие денови се одржува во Рим и Асизи по повод 800 годишнина од постоењето на Кустодијата во Светата Земја.