Tag "Каритас Интернационалис"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Директорот на Македонски Каритас му честита на новоизбраниот претседател на Каритас Интернационалис

Надбискупот на Токио, Тарцисио Исао Кикучи на 22. Генерално собрание на Каритас Интернационалис е избран за во сабота навечер за 13. претседател на Каритас Интернационалис, добивајќи четиригодишен мандат да раководи

Ватикан Вести

Папата до членовите на Каритас Интернационалис: Бидете ученици мисионери, следете го Христос!

Папата Фрањо во аудиенција ги прими учесниците на Генералното собрание на Каритас Интернационалис, што се одржува во Рим од 11 до 16 мај 2023 година. Римскиот бискуп ги повика да

Ватикан Вести

Каритас Интернационалис доби привремено раководство

Во вторник, 22 ноември 2022 година, папата Фрањо издаде декрет со кој го именува д-р Пјер Франческо Пинели за привремен директор на Каритас Интернационалис.

Ватикан Вести

Апел од Папата за мир во Украина

Во обраќањето по молитвата Ангел Господов Папата ја вети својата молитва за Украина и жителите на Кентаки во Америка и го осуди зголеменото производство на оружје. Светиот Отец ги поздрави

Ватикан Вести

Апел на Меѓународен Каритас во пресрет на состанокот на врвот Г7

Генералниот секретар на Каритас Интернационалис Алојсиус Џон од земјите од групата Г7 бара простување на долговите на сиромашните земји и посилно залагање во борбата против климатските промени.

Ватикан Вести

Каритас Интернационалис за сакциите кои најмногу ги погодуваат најранливите

Поттикот е упатен за време на неодамна одржаната конференција за новинари на која е претставен годишниот извештај на Каритас Интернационалис

Ватикан Вести

Папата ќе ја започне кампањата „Сподели патување“

На 27 септември 2017 година, папата Фрањо ќе ја започне кампањата на хуманитарната

Ватикан

Папата: Каритас нека сведочи за Христос на перифериите

Да се прима Бог и ближниот значи да се живее Евангелието. Каритас, заедно со другите организми на Црквата, „ја открива моќта на христијанската љубов и желбата

Ватикан

Папата го отвoри 20. Генерално собрание на Каритас Интернационалис

Со свечена литургија во базиликата Свети Петар папата Фрањо го отвори 20 Генерално собрание на Каритас интернационалис, која се одржува од 12 до 17 мај во Рим на тема: „Само