Tag "жена"

Врати се на почетна
Вера Семејство

Дали е ова премногу кратко?

Дали некогаш кога сте пробувале нова сукња или фустан сте се запрашале?

Вера Семејство

Срцето на жената

Со што е исполнето срцето на жената? Со што е исполнето твоето срце? Треба да биде со Бог

Вера Семејство

За жените: Бидете такви какви што ве создал Бог

Бог на жените им дал посебна задача и со причина нѐ сoздал такви какви што сме.

Вера Семејство

Жените љубат колку што можат, а мажите колку што сакаат

Љубовта помеѓу мажите и жените се темели на нивната различност, токму поради тоа и се одлучуваат на заеднички живот за да се надополнуваат.

Вести Свет

Надбискупот Ауза за улогата на жената во градењето на мирот

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации надбискупот Бердардито Ауза говореше пред Советот за безбедност за улогата на жената во создавањето,

Размислување Свет

За секој маж

Се оженив со прекрасна жена. Убава е, духовита, великодушна и неверојатно силна. Колку подолго сум во брак со неа сѐ повеќе сфаќам колку сум среќен што ја имам.

Размислување Сведоштва Свет

Еве зошто ја сакам својата жена

Те сакам затоа што ме направи татко. Затоа што си храбра. Заради сето она што заедно го сонуваме.

Колумни Свет

Исконска женственост

Што се подразбира под женственост во денешно време, дали сме се отргнале од нејзиното оригинално значање, дали жените ја заборавиле вредноста и убавината на онаа исконска женственост? Ако ја заборавиле,

Ватикан

 Да не се плашиме на свадбата да ги поканиме Исус и Марија

Само сведоштвото за убавината на бракот може да ја задуши моменталната криза на семејството – истакна папата Фрањо во катехезата на Генералната аудиенција одржана на плоштадот Свети Петар

Ватикан

Папата Фрањо: Взаемност помеѓу мажот и жената

Црквата треба секогаш да го чува сојузот помеѓу мажот и жената онака како што Бог го замислил и создал за бракот и семејството денес повторно да го пронајде своето достоинство