Tag "Велигден"

Врати се на почетна
Вести Македонија

На Велигден епископот Стојанов служеше во Струмичката катедрала

На празникот Воскрсение Христово – Велигден, во недела 2 мај 2021 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх служеше света архиерејска Литургија во Катедралната

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја предводеше воскресната света Литургија во базиликата Свети Петар

Светиот Отец ја предводеше светата Литургија на празникот Воскресение Господово 4 април во ватиканската базилика Свети Петар.

Вести Македонија

Најава: Бискупот Стојанов ќе служи Воскресна света Литургија во скопската катедрала

Во сабота 3 април 2021 година со почеток во 19,00 часот, бискупот Стојанов ќе служи Воскресна света Литургија во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје.

Ватикан Вести

Богослужби со папата Фрањо за време на Страсната недела

Прес-центарот на Ватикан го објави распоредот со богослужбите на папата Фрањо од Цветници до понеделник по Воскресението Христово, со ограничен број заради пандемијата Ковид – 19. Со Литургијата за Господовата

Ватикан Вести

Велигден во Ватикан повторно со ограничувања заради пандемијата

Канцеларијата за печат на Светиот Престол на 23 март ја објави програмата за велигденските славења во Ватикан со ограничувањата кои ги налагаат епидемиолошките мерки во борбата против пандемијата со коронавирусот.

Вести Свет

Предложено католиците и православните христијани заедно да го слават Велигден?

Покрената е иницијатива сите христијани да го слават Велигден на ист датум од 2025 година

Ватикан Вести

Папата на благословот Урби ет Орби: Не на егоизмот и поделбите, ова е време на солидарност

Рамнодушноста, себичноста, поделбата, заборавањето не се зборови за ова време. Би сакале да ги отфрлиме за сите времиња! Тие преовладуваат кога во нас победува стравот и смртта, односно кога не

Вера Духовност

Велигден – Плодови од Воскресението

Со ова размислување редакацијата Католици.мк ви го честита празникот Воскресение Христово – Велигден. Христос воскресе – Навистина воскресе!

Вера Духовност

Воскресение Христово

Најубавото Христово Воскресение кое можеме да го искусиме е да го видиме нашиот живот како се преобразува во Христовата љубов, која ги просветлува нашите тажни срца и ги оттргнува погребните

Ватикан Вести

Папата го честита Велигден на верниците од Источните Цркви

По завршувањето на молитвата Царице небесна на 28 април 2019 година Светиот Отец го честита Воскресението Христово на сите оние кои го слават Велигден според јулијанскиот календар.