Tag "Божиќ"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов за Божиќ служеше во Радово и Ново Маала

На вториот ден од Божиќ, 8 јануари 2023 година кога Црквата го слави празникот на Светото Семејство и Соборот на Пресвета Богородица, епископот Стојанов служеше во парохиската црква „Свети пророк

Uncategorized Вести Македонија

Христос се роди – Славете Го!

Да застанеме пред божиќната пештера или пред некоја икона на која е претставено Рождеството Христово. Да го побараме со очи Богомладенецот и говорејќи со нашето срце да му ги пренесеме

Ватикан Вести

Патријархот Кирил му го честита Божиќ на папата Фрањо

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил, испрати божиќна честитка до папата Фрањо и желби за мир, која е објавена на 25 декември 2022 година на веб-страницата на Московската патријаршија.

Ватикан Вести

Папата: Божиќните јасли се повик да му служиме на Исус во сиромашните

Во проповедта на светата Литургија на Божиќната ноќ, 24 декември 2022 година, Папата повика да погледнеме во јаслите каде што се роди Исус, за да направиме нешто добро, да ја

Ватикан Вести

Папата до ватиканските вработени: Вашата работа нека биде придонес за мирот

Папата, по повод Божиќ, во салата Павле VI. се сретна со вработените во службата на Ватикан и им се заблагодари за нивната работа, посакувајќи им на нивните семејства мир по

Ватикан Вести

Папата до членовите на Курија: Да бидеме внимателни, демонот секогаш се враќа

Папата Фрањо во својот говор пред Римската курија по повод Божиќното честитање зборуваше за вниманието што треба да се посвети на „пристојните демони“ кои можат да ги заведат оние што

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ги прими богопосветените лица од градот Скопје

На 22 декември 2022 година, во бискупската резиденција во Скопје, претставници на Богопосветените лица од градот Скопје го посетија Скопскиот бискуп и Струмичко – скопскиот епарх монс. д-р Киро Стојанов

Ватикан Вести

Објавен распоредот за божиќните литургиски славења со папата Фрањо

Канцеларијата за печат на Светиот Престол на 30 ноември 2022 година го објави распоредот за литургиските славења на папата Фрањо за време на божиќнот период.

Вести Македонија

Епископот Стојанов во Нова Маала: Рождеството Христово го предизвика Ирод и ги повика мудреците

На првиот ден од празникот Рождество Христово – Божиќ, 7 јануари 2022 година, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во парохиската црква

Вести Македонија

Епископот Стојанов служеше Божиќна света Литургија во Струмица

На празникот Рождество Христово, 7 јануари 2022 година, епископот Стојанов служеше свечена света архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица. На Литургијата сослужуваа о. Георги Трајков,