Tag "Апостолска посета"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Не го прогласувајте за нормално насилството врз жените

По средбата со претставниците на народот на Амазонија во градот Пуерто Малдонадо, на 19 јануари 2018 година, папата Фрањо се сретна и со локалното население.

Ватикан Вести

Папата: Нашите звања имаат корени во земјата и срце на небото

Откако ја посети катедралата во Трухилјо во Перу, и положи цвеќе пред Пресвета Богородица, папата Фрањо на 20 јануари 2018 година, замина во богословијата, каде се сретна со свештениците,

Ватикан Вести

Папата до перуанските власти: Бранете ја надежта

Работете на тоа за соочени со еколошката деградација и корупцијата да ја бранете надежта – истакна папата Фрањо за време на средбата со перуанските власти, граѓанското општество и дипломатскиот кор

Ватикан Вести

Перу: Папата го осуди насилство врз жените

На 20 јануари 2018 година, папата Фрањо во перуанскиот град Трухилјо го предводеше чествувањето на Блажена Дева Марија по повод празникот „Пресвета Богородица од вратата“, осудувајќи го во својот говор

Ватикан Вести

Папата го посети домот за сираци во Пуерто Малдонадо

На 19 јануари 2018 година по средбата со народите на Амазонија, Светиот Отец се упати кон институцијата „Hogar Principito – Дом на малиот принц“ во перуанскиот град Пуерто Малдонадо за

Ватикан Вести

Папата: Драги сестри потребни сте ѝ на Црквата

На 21 јануари 2018 година, утрото според локално време во светилиштето „Господ од чудата“ во Лима, папата Фрањо ја предводеше молитвата на која учествуваа припадници на различни контемплативни редови.

Ватикан Вести

Папата: Нема радост ако на другите им ја затвораме вратата

Христос дојде на овој свет не за да го оствари своето дело сам, туку со сите нас – истакна папата Фрањо во проповедта на светата Литургија во чилеанскиот град Икике,

Ватикан Вести

Перуанците не смеат да дозволат да им се одземе надежта

Во продолжение на апостолската посета на Перу, папата Фрањо утрото на 20 јануари замина од Лима и веднаш по пристигнувањето во Трухилјо отиде во блискиот историски град Хуанчако, сместен во

Uncategorized

Папата се сретна со перуанските епископи

На крајот од апостолската посета на Перу, папата Фрањо се сретна со перуанските епископи собрани во архиепископската сала во Лима расправајќи со нив за предизвиците на Латинска Америка.

Ватикан Вести

Папата се сретна со роднини на жртвите од диктатурата на Пиноче

После светата Миса во Икике на 18 јануари 2018 година, која беше последен настан од Апостолската посета