Tag "абортус"

Врати се на почетна
Свет

Индија: Очекувањата на Црквата од Епископската синода

Пасторалните предизвици наметнати од мешовитите бракови; пасторалната грижа за оние кои се оддалечиле од верскиот живот; негативното влијание на медиумите и новите информациски технологии во семејството;

Ватикан

Пократки судски процеси за прогласување невалидност на бракот

Со две писма во форма на Motu Proprio насловени Mitis Iudex Dominus Iesus и Mitis et Misericors Iesus, Папата Фрањо ја објави реформата на канонскиот процес

Ватикан

Папата Фрањо за опростувањето во Јубилејната година

Папата Фрањо испрати писмо до надбискупот Рино Физикела, претседател на Папскиот совет за поттикнување на новата евангелизација, за опростите во Светата година на милосрдието.

Свет

Срцето од абортирано дете чукаше, а мојата колешка рече: Добро ќе го искористиме овој фетус

Од САД пристигна уште едно застрашувачко сведоштво за работата на најголемата американска организација за репродуктивно здравје

Свет

Црквата во Виетнам во одбрана на животот

Поради сѐ поголемиот број абортуси во земјата, Католичката Црква во Виетнам поттикна бројни иницијативи за одбрана на животот. Во бискупијата Бак Нин на северот од државата Каритасорганизира курсеви

Свет

Кардинал О’Мали: Абортусот е директен напад на човекиот живот

Кардиналот Шон О’Мали архиепископ на Бостон, објави одговор на неодамнешните видео-снимки на кои лидерите на најголемата американска организација која извршува абортус,

Колумни Свет

Европа сака кратко, но мрачно задоволство

Статистиката од март ова година (2015) говори дека во САД на секоја 30-та секунда се врши по еден абортус. За еден час 120, за еден ден 2.899 и во годината

Свет

(Видео) Шефицата на најголемата организација за абортус снимена како продава делови од телата на абортираните деца

Дебора Нукатола, жената која управува со медицинскиот оддел на Planned Parenthood (Планирано Родителство),

Колумни Свет

Лагите за абортусот: Еве зошто измамените жени масовно ги убиваат своите деца

Токму како што првата жена Ева во рајот е измамена од змијата така и денес многу жени се измамени, но, навистина измамени. Светот им зборува: „Убиј го своето дете, нема

Размислување Свет

Духовно посвојување на неродено дете…

Може да биде твоја понизна и искрена молитва за дете во опасноста на абортус, на кое родителите му предвидeле болна смрт: –       поради непознавање на големината на злото кое го