Tag "абортус"

Врати се на почетна
Вера Семејство

Порака на папата Иван Павле II до жените кои извршиле абортус

Покрај мајката, за смртта на уште нероденото дете, често пати одлучуваат и други лица.

Вера Сведоштва

Провокација: Слободен абортус – и за Марија! Еве што одговорил свештеникот

Откако анонимен сторител на влезот од парохиската куќа „Свети архангел Михаил и света Рита“ во Милано

Ватикан Вести

Папата: Абортусот е злосторство, апсолутно зло!

Минатата недела организацијата „Млади за живот“ ја започна својата овогодинешна

Вести Свет

Пакетот за репродуктивното здравје не може да вклучува абортус

Светиот Престол потврдува дека терминот род се однесува исклучиво на идентитетот и биолошката

Ватикан Вести

Папата на Твитер пишува за правото на живот

 на светото богатство на секој човечки живот, од зачнувањето сѐ до крајот, е најдобриот пат

Размислување Сведоштва Свет

Мајка Тереза за абортусот

„За мене народите кои го легализираа абортусот се најсиромашни земји. Тие се плашат од малите, тие се плашат од неродените. И детето мора да умре,

Сведоштва Свет

Посвоил над 100 деца кои требало да бидат абортирани

Прекрасна приказна за човек кој спасува деца, кои требало да бидат убиени во утробите на своите мајки

Свет

Наместо „Planned Parenthood“обвинет новинарот кој ја откри нелегалната трговија

Дејвид Далејден, новинар кој е одговорен за видео-снимките со обидите на Планирано Росителство да продаде органи на абортираните деца, се соочува со 20 години

Сведоштва Свет

Забраната за абортус му го спасил животот на Роналдо

„Сакав да абортирам, но Бог сакаше друго. Беше непосакувано бебе, но ми даде многу среќа во животот“, вели неговата мајка  Долорес.

Свет

Италијанските епископи за Националниот ден на животот

„Италија продолжува да страда од проблемот на демографски пад, кој во најголем дел е предизвикан од недостатокот на вистински семејни политики“.