Uncategorized

Врати се на почетна
Uncategorized

Ангел Господов: Семејството е привилигирано место за пренесување на верата

Рио де Жанеиро, 26.7.2013 /к.мк/ – Во петок 26 јули точно напладне (според локално време), Папата од балконот на архиепископската резиденција во Рио се обрати на верниците со краток говор,

Uncategorized

Нова Маала: Катехеза за младите од Нова Маала и Чанаклија

Нова Маала, 26.7.2013 /к.мк/ – Во четврток 25 јули во парохијата Успение на Пресвета Богородица во Нова Маала се одржа уште една катехеза за младите од Нова Маала и Чанаклија.

Uncategorized

Папата до младите од Аргентина: Не ја разводнувајте својата вера

Рио де Жанеиро, 26.7.2013 /к.мк/ – Повеќе десетици илјади Аргентинци воодушевено го дочекаа папата Фрањо во четврток 26 јули во катедралата свети Себастијан во Рио де Жанеиро. Во самата кадетрала

Uncategorized

Папата Фрањо до младите: Ставете го Христос во центарот на вашиот живот

Рио де Жанеиро, 26.7.2013 /к.мк/ – „Свети Оче, добредојдовте на 28 Светски ден на млади“ Со овие зборови го поздравија Папата пет млади претставници од пет континенти на познатата плажа

Uncategorized

Во последен момент променето местото за завршниот дел од Светскиот ден на млади во Рио

Рио де Жанеиро, 26.7.2013 /к.мк/ – Завршното молитвено бдение и светата Литургија на папата Фрањо со младите предвидени за недела 28 јули ќе се одржи на плажата Копокабана. Локалитетот Гуаратиба

Uncategorized

Папата Фрањо го посети сиромашниот кварт Варгиња

Рио де Жанеиро, 25.7.2013 /к.мк/ – По обредот на предавање на клучевите во општината Рио и благословот на олимпиското знаме, Светиот Отец во четврток 25 јули на фудбалско игралиште се

Uncategorized

Брифинг на Патер Ломбарди во Рио

Рио де Жанеиро, 25.7.2013 /к.мк/ – На вообичаениот брифтинг со новинарите за поминатите денови на Папата во Бразил, патер Ломбарди во среда 24 јули, повика на едноминутно молчење да и

Uncategorized

Папата упати телеграма со сочувство по повод железничката несреќа во Шпанија

Рио де Жанеиро, 25.7.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо во четврток 25 јули, упати телеграма со сочувство до архиепископот од Сантијаго де Компостела, Јулијан Бариј по повод железничката несреќа која се

Uncategorized

Патер Ломбарди за безбедноста на Светиот Отец: Папата ги сака луѓето, и луѓето го сакаат Папата

Рио де Жанеиро, 25.7.2013 /к.мк/ – На прашањето за безбедноста на Папата, гласноговорникот на Ватикан патер Ломбарди во среда 24 јули изјави дека „е сосема нормално на првиот ден преку

Uncategorized

Кардинал Скола ќе го предводи јубилејот во Ниш

Ниш 25.7.2013/к/мк/ – Централната прослава од страна на Католичката црква за јубилејот на Миланскиот едикт ќе биде од 20 до 22 септември во Ниш. Миланскиот архиепископ, кардинал Анџело Скола, официјален